WASHINGTON, USA – Podle dvou osob obeznámených s průběhem schůzky řekli ve středu nejvyšší asistenti prezidenta Joea Bidena na soukromé schůzce zákonodárcům bez obalu, že pokud Kongres v nejbližších dnech neschválí další vojenskou pomoc pro Ukrajinu, může Rusko vyhrát válku během několika týdnů, v nejlepším případě měsíců. (Foto: Flickr)

Poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan a ředitelka Národní zpravodajské služby Avril Hainesová podle lidí obeznámených se schůzkou zákonodárcům řekli, že Ukrajině v příštích týdnech dojdou určité kapacity protivzdušné obrany a dělostřelectva.

Chmurné hodnocení, které jeden z představitelů Bílého domu označil za „neuvěřitelně strohé“, bylo předneseno v době, kdy budoucnost pomoci Ukrajině nebyla nikdy tak nejistá. Přichází také v době, kdy jsou představitelé Bílého domu stále více znepokojeni vyhlídkou, že Biden nedodrží svůj slib, že USA budou Kyjevu k dispozici „tak dlouho, jak bude třeba“.

Na středečním setkání v Bílém domě Sullivan a Haines poskytli nejvyšším představitelům Kongresu utajovaný časový rámec, kdy budou klíčové vojenské zdroje Ukrajiny výrazně vyčerpány, a podrobné zhodnocení současné dynamiky na bojišti, uvedli oba lidé obeznámení se schůzkou.

Sullivan zdůraznil, že pozice Ukrajiny se v průběhu roku ztíží, uvedl jeden z představitelů Bílého domu, a nabídl konkrétní rozmezí dat, kdy Ukrajině v krátkodobém horizontu dojdou různé schopnosti.

Prezidentovi asistenti zákonodárcům řekli, že nedostatek pomoci se dotkne mnohem více než jen Ukrajiny a že by mohl přimět další země, které se spoléhají na USA, včetně Japonska a Jižní Koreje, aby přehodnotily své spojenectví, uvedli lidé obeznámení se schůzkou. Jejich poselstvím podle těchto lidí bylo, že ruské vítězství jen proto, že USA nemohly vyjít vstříc, „se odrazí po celém světě“.

Dvoustranická skupina kongresových lídrů se na schůzce shodla, že poskytnutí pomoci Ukrajině je národní bezpečnostní prioritou, ale uznala, že existují neshody ohledně toho, jak postupovat legislativně, uvedli tito lidé.

Pomoc Ukrajině, která se v Kongresu již několik měsíců odkládá, je součástí legislativy, která rovněž zajišťuje financování Izraele, Tchaj-wanu a bezpečnosti amerických hranic. V říjnu Biden požádal o další vojenskou pomoc pro Ukrajinu ve výši 60 miliard dolarů, z nichž část by byla použita na doplnění amerických zásob. Kongres již dříve schválil pomoc Ukrajině ve výši přibližně 75 miliard dolarů.

Po několik týdnů loni na podzim představitelé Bílého domu vyjadřovali přesvědčení, že Kongres další pomoc schválí, a upozorňovali, že ji podporuje většina republikánů i demokratů. Odpor některých republikánů v Kongresu však legislativu zastavil a jednání dvoustranické trojice v Senátu o změnách politiky na jižní hranici, která je pro republikány hlavní prioritou, byla neúspěšná.

Ačkoli nevyřešené otázky týkající se hraniční části zákona zůstávají, lídři obou stran v Senátu tento týden vyjádřili optimismus, že by se horní komora mohla legislativou brzy zabývat. Předseda senátní většiny Chuck Schumer po jednání v Bílém domě novinářům řekl, že šance na dohodu odhaduje na „více než polovinu“, a později uvedl, že by se legislativou mohli začít zabývat již příští týden.

Zdroj: nbcnews.com