V Buenos Aires vypukly v posledních 90 dnech protesty, které se v hlavním městě stále stupňují, protože obyvatelé bojují se svou středolevicovou vládou kvůli rozsáhlým změnám v sociálních programech. (Foto: Youtube)

Škrty v dotacích v energetickém sektoru na základě příjmů domácností začaly již v červnu.

Další dotace, včetně nechvalně známého sociálního programu, jsou také na špalku, což vyvolalo tisíce rozzlobených obyvatel, kteří vyšli do ulic.

Státem podporovaná pomoc civilnímu obyvatelstvu se za posledních 20 let prudce zvýšila, takže 22 milionů Argentinců je závislých na nějaké formě státní pomoci.

V prvním čtvrtletí roku 2022 činila podle vládních údajů míra zaměstnanosti v zemi 43 %.

Státem financované programy se v zemi týkají téměř všech aspektů ekonomiky, od mezd po veřejné služby, vzdělávání a zdravotní péči.

Argentina již nyní vydává na programy státních dávek odhadem 800 milionů pesos denně – částku přesahující 6 milionů USD.

Současně inflace v této jihoamerické zemi dosáhla v květnu 58 % a v červenci se vyšplhala nad 60 %. Pro srovnání, v roce 2015 byla celostátní inflace jen něco málo přes 14 procent.

Harry Lorenzo, finanční ředitel společnosti Income Based Research, řekl deníku The Epoch Times, že příčinou eskalujícího problému jsou výdajové návyky argentinské vlády.

„Argentinská vláda se již nějakou dobu potýká s kolabující ekonomikou. Hlavním důvodem jsou neudržitelné vládní výdaje, které byly zčásti financovány štědrými sociálními programy,“ vysvětlil Lorenzo.

Hlouběji do hospodářského chaosu

Volání po větším množství státních peněz, po osvobození od Mezinárodního měnového fondu (MMF) a po odstoupení prezidenta Alberta Fernándeze se ozývalo v rozlícených davech shromážděných u prezidentského úřadu – Casa Rosada – během oslav národního dne nezávislosti 9. července.

Od té doby pokračují plánované demonstrace vedené profesionálními organizátory protestů neboli „piqueteros“, kteří požadují zrušení navrhovaného snížení dotací a zvýšení mezd.

„Je to šílenství. To, co piqueteros požadují, je šílenství,“ řekl Alvaro Gomez deníku Epoch Times.

Gomez žije a pracuje v Buenos Aires více než 15 let a v současné době pracuje jako taxikář. S odstupem let sleduje, jak se jeho země propadá stále hlouběji do ekonomického chaosu.

„Za tu dobu jsem zažil pět prezidentů, kteří přišli a odešli, nic se nezlepšilo. Polovina naší země nechce pracovat, a ti, co pracují, nechtějí platit daně za ostatní,“ řekl.

Zdroj: theepochtimes.com