Potápěči ze skupiny Maritime Archeology Project Group prozkoumali starověkou loď, která se potopila před 2 400 lety v Černém moři. Uvádí se, že se vrak lodi nachází v hloubce více než dva tisíce metrů a leží zhruba 80 kilometrů od bulharského města Burgas. (Foto: Youtube)

Podle deníku  Epoch Times byla tato antická loď objevena anglo-bulharskou expedicí, a to vloni v říjnu. Se svým výzkumem však mohli archeologové MAP začít teprve letos v létě.

Kvůli velké hloubce, která starodávnou loď zachránila před vyrabováním lovci pokladů, museli archeologové použít dva robotické komplexy. Vzhledem ke zvýšené slanosti vody a nízkému obsahu kyslíku jsou kostra a trup lodi poměrně dobře zachovány. Délka plavidla činí 23 metrů. Kormidlo, veslařské lavice, a také obsah nákladového prostoru byly rovněž zachovány.

Podle profesora Johna Adamse se objevená loď podobá plavidlu, které je vyobrazeno na Šeříkové váze z roku 480 před naším letopočtem. Na ní je Odysseus přivázán ke stožáru své lodi, aby se nemohl vrhnout do vody kvůli ničivému zpěvu mořských sirén.

„Výzkum lodi změní naše chápání stavby lodí a mořeplavby ve starověkém světě,“ poznamenal profesor.

Uvádí se, že se archeologům MAP zatím nepodařilo prozkoumat náklad lodě, ale očekává se, že i v budoucnu budou pokračovat v průzkumu daného objektu.