Torpédoborec amerického námořnictva Donald Cook vstoupil do Černého moře, sdělili v Národním centru řízení obrany RF. (Foto: Picryl)

Uvádí se, že loď je vyzbrojena raketami s plochou dráhou letu, „síly a prostředky Černomořské flotily zahájily sledování“.

USA zintenzivňují aktivity podél ruských námořních hranic. V listopadu 2020 torpédoborec USS John McCain zaplul na dva kilometry do ruských teritoriálních vod v zálivu Petra Velikého. Plavidlo bylo vytlačeno do neutrálních vod ruskou protiponorkovou lodí Admirál Vinogradov.

Později velení Sedmé flotily USA vysvětlilo manévr torpédoborce jako operaci „k zajištění svobody plavby“. Americká armáda prohlásila, že tyto vody nepovažují za teritoriální moře Ruska.

V listopadu v Černém moři prováděl manévry Donald Cook.

Podle slov náčelníka Generálního štábu Ozbrojených sil RF, armádního generála Valerije Gerasimova, Rusko již navrhlo NATO a USA uvažovat o opatřeních, která by mohla zabránit negativnímu vývoji situace. Zejména o obnovení dialogu po vojenské linii – „bylo by možné zahájit konzultace na úrovni vojenských odborníků“.

Rusko také podle něj nabídlo dohodu o omezení vojenské aktivity obou stran podél linie bezprostředního kontaktu, „jednat na základě vzájemnosti a maximální transparentnosti“.

„Tyto návrhy byly opakovaně předkládány, a to i na zasedání Rady Rusko-NATO, ale naše iniciativy se nesetkaly se žádnou reakcí,“ zdůraznil náčelník generálního štábu.

AC24.cz je také na  Facebooku Twitteru Telegramu a   GAB

Zdroj:  tass.com