Ministerstvo zahraničí Spojených států uvedlo, jaké jsou klíčové priority politiky Washingtonu v Sýrii. Jde o poražení zbývajících teroristických jednotek, ale nejenom o to. (Foto: Wikimedia)

Nejmenovaný zástupce americké diplomacie sdělil pro Newsweek, že USA prosazují v Sýrii poražení Islámského státu* a Al-Káidy, jakož i politické urovnání v zemi. Bílý dům však také chce odstranit ze země všechny íránské jednotky, které údajně bojují na straně syrského prezidenta Bašára Asada, a zároveň vytlačit militanty, které dle Washingtonu Teherán podporuje. Ten ale uváděl, že má v Sýrii jenom své poradce, a to legálně na žádost místní vlády, kdy USA jsou v zemi přítomny nezákonně, bez pozvání.

Poznamenává se také, že na rozdíl od íránských vojáků nemají USA problém s přítomností Ozbrojených sil Ruské federace v Sýrii. 

„Ruské vojenské síly byly v Sýrii před zahájením konfliktu v roce 2011, a proto neprosazujeme jejich odstranění,“ uvedl zástupce ministerstva zahraničí USA.

Připomeňme, že prezident USA Donald Trump dříve označil za primární misi amerických jednotek v Sýrii kontrolu ropných polí, čím se tyto zabývají přinejmenším od října 2019 a podle zpráv syrské a ruské armády také přispívají k pašování paliva ze země. Damašek a Moskva odsoudily podobná jednání poté, co byly spatřeny konvoje s ropou pohybující se k irácké hranici a údajně doprovázené americkými vojenskými vozidly.

Ministerstvo zahraničí USA však trvá na tom, že američtí vojáci pouze brání ropná pole před teroristy Islámského státu. 

„Vláda Spojených států nevlastní, nekontroluje ani neřídí ropné zdroje v Sýrii,“ komentoval zástupce americké diplomacie pro Newsweek s tím, že rozhodování ohledně zdrojů je na obyvatelstvu osvobozených oblastí. Stojí však za zmínku, že tyto ropné regiony jsou hlavně pod kontrolou amerického spojence – Syrských demokratických sil (SDF), které přednedávnem čelily ozbrojeným protestům ze strany arabských kmenů, které je obviňovaly z vraždy svých lídrů a chtěly, aby odešly.

Zdroj: snews.com