Prezident USA Donald Trump, když mluvil o „neslýchané“ americké zbrani, jejíž analogy nemají prý ani Rusko, ani Čína, měl na mysli nejspíše jaderné bojové hlavice W76-2, jejichž vývoj a provoz oznámili američtí vojáci již v roce 2018, píše časopis Popular Mechanics. (Foto: Wikimedia)

List The Washington Post s odvoláním na úryvek z knihy Rage (Vztek) napsal, že americký prezident Donald Trump oznámil, že USA mají systém jaderných zbraní, o němž Rusko a Čína ani neslyšely.

V listě, který uvádí úryvky z Woodwardovy knihy, se uvádí, že Trump promluvil o „neslýchané“ zbrani v roce 2017, když uvažoval o tom, jak blízko mají USA k válce s KLDR.

Podle slov autora knihy po tomto prohlášení anonymní zdroje potvrdily, že USA mají nové tajné systémy zbraní, a prohlásily, že byly překvapeny tím, že o nich Trump promluvil.

Včera Trump ve vystoupení před svými stoupenci v Michiganu znovu prohlásil, že podobnou zbraň nemají ani Rusko, ani Čína.

„Prezident měl nejspíše na mysli nové jaderné bojové hlavice W76-2, které byly vyvinuty pro balistické rakety podvodní dislokace Trident D-5,“ píše časopis.

Podle jeho verze je v současné době ve výzbroji Vojenského námořnictva USA dvanáct atomových raketových ponorek vybavených asi 20 balistickými raketami Trident D-5, každá raketa může nést čtyři nebo pět jaderných bojových hlavic W76-2.

Jedna taková bojová hlavice má sílu kolem 100 kilotun, je tedy asi šestkrát silnější než puma shozená na Hirošimu, píše Popular Mechanics.

Časopis zdůraznil, že o jaderných bojových hlavicích W76-2 se zmínila Trumpova administrativa poprvé v únoru roku 2018 jako o zbrani, která „pomůže čelit jakémukoli chybnému pojetí mezery v amerických regionálních zadržovacích silách“.

Dříve bylo oznámeno, že USA zahájily výrobu nových jaderných bojových hlavic malé síly W76-2, jimiž mají být vybaveny mezikontinentální balistické rakety na strategických atomových ponorkách.

V Moskvě označili zahájení v USA výroby nové strategické jaderné bojové hlavice malé síly za činitel, který nedodává současnému světu bezpečnost.  Velvyslanec RF v USA Anatolij Antonov v rozhovoru pro Sputnik prohlásil, že právě sázka USA na jaderné nálože malé síly, a nikoli opatření Ruska, destabilizuje světový systém jaderného zadržování. 

Zdroj: snews.com