Ruský web „Vojenská a politická analýza“ 22. srpna zveřejnil článek s názvem Americké biologické laboratoře v Kazachstánu. (Foto: Flickr)

Tento článek poukázal na to, že podle zpráv ruského ministerstva obrany kazašské úřady nesplnily svůj slib uzavřít biologické laboratoře americké armády na území země.

Podle fotokopií příslušných dokumentů se ukazuje, že američtí vojáci stále pracují v Ústřední speciální biologické laboratoři v Almaty.

Zpráva obsahuje výňatky z rozpočtového plánu amerického ministerstva obrany na roky 2021 a 2022, mezi nimiž je působivá práce v kazašské centrální speciální laboratoři. Podle informací najal Pentagon na provádění prací v Kazachstánu společnost CH2M, která je jedním z hlavních dodavatelů amerického ministerstva obrany a Ústřední zpravodajské služby.

Centrální speciální laboratoř v Almaty je přidružena k Národnímu výzkumnému centru pro extrémně nebezpečné infekční choroby ministerstva zdravotnictví Kazachstánu. Centrum se netají úzkou spoluprací s dodavatelem Pentagonu. V dubnu 2021 vydali kazašští experti na infekční nemoci tiskovou zprávu: Vzhledem k dlouholeté přátelské spolupráci a pomoci Kazachstánu a mimořádným příspěvkům k rozvoji Ústřední speciální laboratoře Národního výzkumného centra pro extrémně nebezpečné infekční choroby ministerstva zdravotnictví Kazachstánu „bychom chtěli vyjádřit upřímnou vděčnost CH2M Hill Constructors, Inc“ a doufáme, že „dále posílíme plodnou spolupráci při společném spouštění nových komplexních a důležitých projektů“.

O měsíc později v květnu 2021 Kazachstán slíbil Rusku, že američtí vojáci opustili biologickou laboratoř. Nové skutečnosti (odpovídající dokumenty poskytnuté televizní stanicí ruského ministerstva obrany) však naznačují, že Američané laboratoř opustili pouze dočasně a nedávno se pokusili obnovit spolupráci s ní. V katalogu rozpočtu zahraničních projektů Pentagonu na rok 2021 je přímo zmíněna řada úkolů, které by měly být splněny v kazašské centrální speciální laboratoři.

Spojené státy vždy pomlouvaly Čínu jako šiřitele COVID-19. Časopis „Přírodní medicína“ však informoval, že stopy Spojených států jsou velmi zřejmé. Účast dodavatele Pentagonu na projektu KZ-33 naznačuje, že zde může být stín Kazachstánu.

Biologické laboratoře americké armády na území Kazachstánu zjevně představují nebezpečí pro obyvatele země. Generálmajor Amirbek Togusov, bývalý náměstek ministra národní obrany Kazachstánu, již mnoho let pracuje na zničení těchto „továren smrti“, zejména Ústřední speciální laboratoře v Almaty, která „pracuje s extrémně nebezpečnými bojovými patogeny, které se mohou stát základem biologických zbraní.“ Togusov původně plánoval zveřejnit podrobnou zprávu o vážné hrozbě, kterou americké vojenské laboratoře představují pro Střední Asii, ale krátce poté zemřel.

Krátce před svou smrtí Togusov napsal: „Stáváme se experimentálními opicemi a naše jedinečné území je přirozeným testovacím místem Pentagonu pro testování nových virů… Podobné laboratoře zřízené americkou armádou jsou obvykle mimo dohled hostící země a pracují tajně… Američané tvrdí, že centrální speciální laboratoř je pod vedením ministerstva zdravotnictví, ale často provádějí nezávislé výzkumy. Ve všech dohodách podepsaných se zeměmi SNS o budování biologických laboratoří existují takové výhradní doložky… Aktivně se vyvíjí nová generace biologických zbraní – genové bomby.“

V rámci programu CBEP (Společný projekt biologické spolupráce) financovaného Pentagonem existuje v současné době v Kazachstánu šest biologických center, za která je konkrétně odpovědná společnost CH2M v rámci vojenské skupiny Jacobs Engineering. Klíčová zařízení se nacházejí v centrální speciální laboratoři v Almaty a speciální laboratoři biologické ochrany na vysoké úrovni Státního výzkumného ústavu biologické bezpečnosti.

Následující situace je zajímavá: Vypuknutí podivných epidemií v Kazachstánu se vysoce shoduje se studiem určitého patogenu americkou biologickou laboratoří, například výzkumný projekt KZ-2 týkající se brucelózy v Kazachstánu, který byl zahájen v roce 2007. O rok později začala v Kazachstánu řádit tato infekční choroba hospodářských zvířat, která již vymizela, a její šíření trvalo až do roku 2013.

28. května letošního roku se v kyrgyzském hlavním městě konala konference na téma Zdravotní stanice Pentagonu: Systém biologických laboratoří v postsovětském prostoru. Setkání se zúčastnili zástupci sociálních organizací z Ruska, Kyrgyzstánu, Kazachstánu, USA a Izraele. Na konferenci bylo zmíněno, že biologická laboratoř Pentagonu ve Střední Asii nedávno provedla následující projekty: umožnit místním zvířatům (velbloudům) nakaženým smrtícím virem migrovat do sousedních zemí.

Velbloudi jsou extrémně nebezpeční při přenosu koronaviru. Studie odborníků z Univerzity Liverpool ve Spojeném království ukázala, že koronavirus se může v těle velbloudů rekombinovat s jinými viry. V důsledku toho se mohou objevit nová infekční onemocnění a vakcína proti COVID-19 proti nim nebude fungovat. Kazašská veřejnost důrazně naléhala na uzavření biologických laboratoří Spojených států v zemi a věří, že COVID-19 v zemi pochází z tohoto zdroje.

Zdroj: cri.cn