Americký ministr obrany Lloyd Austin se rozhodl ponechat ve Středozemním moři letadlovou loď, která měla zahájit misi v Perském zálivu. (Foto: Flickr)

Hlavním úkolem bitevní skupiny USS Harry S. Truman je „uklidnit“ Evropany uprostřed napětí s Ruskem, oznámil v úterý 28. prosince Pentagon.

„Ministr obrany nařídil bitevní skupině USS Harry S. Truman, aby zůstala v oblasti evropského operačního velitelství (EUCOM), místo aby cestovala do oblasti operací centrálního velitelství (Centcom), jak bylo plánováno,“ řekl představitel Pentagonu.

Aniž by se zmínil o napětí kolem Ukrajiny, kde Kyjev a jeho západní spojenci obviňují Moskvu z toho, že na hranicích země shromáždila desítky tisíc vojáků v očekávání možné invaze, úředník ministerstva obrany zdůraznil, že tato změna itineráře „odráží potřebu trvalé přítomnosti v Evropě“.

„Je nutné znovu potvrdit s našimi spojenci a partnery náš závazek vůči naší kolektivní obraně,“ dodal.

USS Harry Truman a jeho úderná skupina dorazila do Středozemního moře 14. prosince z oblasti Perského zálivu přes Suezský průplav.

Rusko a Spojené státy se dohodly, že 10. ledna uskuteční rozhovory o Ukrajině a bezpečnosti v Evropě, o dva dny později bude následovat schůzka NATO-Rusko a poté kolo rozhovorů v rámci Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), založené v letech studené války na podporu dialogu mezi Východem a Západem.

Zdroj: pz.cz