Po rozhodnutí Nejvyššího soudu USA o zrušení rozsudku ve věci Roe v. Wade vydal ministr obrany Lloyd Austin prohlášení, z něhož vyplývá, že ministerstvo obrany hodlá zachovat přístup armády k interrupcím. (Foto: Flickr)

„Nic není pro mě ani pro toto ministerstvo důležitější než zdraví a blaho našich příslušníků, civilních zaměstnanců a rodin ministerstva obrany. Jsem odhodlán postarat se o naše lidi a zajistit připravenost a odolnost našich sil. Ministerstvo toto rozhodnutí pečlivě zkoumá a vyhodnocuje naše zásady, abychom zajistili, že budeme i nadále poskytovat bezproblémový přístup k reprodukční zdravotní péči, jak to umožňuje federální zákon,“ uvedl Austin v tiskovém prohlášení z 24. června.

Rozhodnutí Nejvyššího soudu ponechává otázku potratových zákonů na státech. Podle výzkumné skupiny Guttmacher Institute je pravděpodobné nebo jisté, že z 50 států USA jich 26 zakáže potraty nyní, když Nejvyšší soud zrušil rozsudek Roe v. Wade.

Třináct států již má „spouštěcí zákony“, které zakazují většinu potratů. Ty měly vstoupit v platnost okamžitě po rozhodnutí Nejvyššího soudu. Mnoho vojenských základen v zemi se nachází ve státech jako Mississippi, Texas a Alabama, kde se očekává, že potraty budou většinou zakázány.

Ženy tvoří přibližně 20 % z 1,3 milionu příslušníků americké armády v aktivní službě. Podle odhadů ministerstva obrany je téměř 95 procent žen v armádě v reprodukčním věku. U vojákyň je také o 50 procent vyšší míra neplánovaného těhotenství ve srovnání s ženami z běžné populace.

V současné době vojenský zdravotní program pro příslušníky služby a jejich rodiny, Tricare, hradí potraty pouze v případě znásilnění, incestu nebo když je ohrožen život ženy.

Pro všechny ostatní potraty musí ženy odejít mimo základnu a zaplatit si tyto služby z vlastní kapsy.

Zdroj: theepochtimes.com