Američtí vojáci tvrdí, že sledují ruskou loď v Tichém oceáně nedaleko Havajských ostrovů, oznámily místní noviny Honolulu Star-Advertiser s odvoláním na představitele Indicko-tichomořského velení Ozbrojených sil USA majora Roba Martinse. (Foto: Youtube / Ilustrační)

„Indicko-tichomořské velení Ozbrojených sil USA sleduje aktivitu ruské lodě v mezinárodních vodách nedaleko Havajských ostrovů,“ uvádějí noviny Martinsovo prohlášení. Dodal, že v rámci každodenních operací důkladně sleduje velení všechny lodě v indicko-tichomořském regionu za pomoci hlídkového letectva a hladinových lodí.

Jak podotýkají noviny, loď se nachází nedaleko výlučné ekonomické zóny Havaje. Americké velení sleduje její plavbu přinejmenším od pátku.

Skupina lodí ruského Tichomořského loďstva se vydala koncem roku 2021 na dálkovou oceánskou plavbu. Skupina ve složení vlajkové lodě, gardového raketového křižníku Varjag, nositele Nachimovova řádu, velké protiponorkové lodě Admirál Tribuc a velkého mořského tankeru Boris Butoma vyplul z Vladivostoku koncem prosince roku 2021, aby plnil úkoly dálkové oceánské plavby. Plánuje se, že navštíví přístavy cizích států, mj. i Seychelských ostrovů, a uspořádá také mezinárodní cvičení v různých regionech.

„Skupina lodí Tichomořského loďstva proplul Malackým průlivem do Indického oceánu,“ uvádí se ve zprávě.

V Japonském, Východočínském a Jihočínském moři měly posádky lodí řadu naplánovaných cvičení pro zachování životnosti lodí.

Personál havarijních a záchranných skupin se cvičil podle několika scénářů. Námořníci splnili normy v nástupu havarijních čet, oblékání požárních obleků, hledání a hermetizaci domněle hořící sekce a také v likvidaci domnělé lekáže.

Zdroj: staradvertiser.com