Bývalý americký ministr zahraničí Henry Kissinger má pochybnosti o kandidatuře starších osob a jejich působení ve funkci prezidenta Spojených států. (Foto: Flickr)

Devětadevadesátiletý veterán zahraniční politiky nedávno řekl televizi CBS News, že práce prezidenta „vyžaduje určitou kapacitu, a to i fyzickou“.

Řekl, že „ve zralosti jsou určité výhody“, ale také varoval, že „s rostoucím věkem hrozí nebezpečí v podobě vyčerpání a omezené pracovní schopnosti“.

Kissingerův pohled na prezidentskou funkci pochází z doby, kdy v letech 1969-1977 působil jako poradce pro národní bezpečnost a poté jako ministr zahraničí prezidentů Richarda Nixona a Geralda Forda.

V následujících desetiletích se setkával a radil i dalším americkým prezidentům a světovým lídrům. Kissingerův pohled je také ovlivněn jeho vlastním úpadkem v průběhu času. Kissinger je slepý na jedno oko, špatně slyší a prodělal několik operací srdce.

Poté, co prezident Joe Biden, nejstarší muž, který byl kdy zvolen do výkonné funkce, nedávno oznámil svou kandidaturu na znovuzvolení, nabídl bývalý ministr zahraničí své hodnocení toho, jak do této rovnice vstupuje věk.

Bidenovi bylo při zvolení v listopadu 2020 77 let a před inaugurací 20. ledna 2021 mu bylo 78 let. V případě znovuzvolení v roce 2024 by Biden zahájil druhé funkční období krátce po svých 82. narozeninách a na konci tohoto období v lednu 2029 by mu bylo 86 let.

Před Bidenovým zvolením byl Trump nejstarší osobou, která kdy byla zvolena do úřadu prezidenta. V roce 2016, kdy byl Trump zvolen, mu bylo 70 let.

Trump se rovněž uchází o návrat do Oválné pracovny v roce 2024 a v případě zvolení by mu na začátku funkčního období bylo 78 let a na jeho konci 82 let.

Zdroj: theepochtimes.co