Američtí vojáci potvrzují použití bílého fosforu v operacích proti skupině Islámský stát v Iráku, ale nesdělují konkrétní podrobnosti a cíle takových operací, uvádějí noviny Washington Post. Závěr o používání bomb s bílým fosforem byl uskutečněn na základě analýzy fotografií, umístěných na webových stránkách Pentagonu, na nichž jsou vidět náboje М825А1 ráže 155, naplněné touto látkou. Autoři článku uvádějí, že jedna taková bomba může způsobit desetiminutovou kouřovou clonu.


„Koaliční síly používají tyto bomby s opatrností a vždy dle zákona o ozbrojeném konfliktu. М825А1 se používají v oblastech, kde není civilní obyvatelstvo, a nikdy proti nepřátelským silám", odpověděl na otázku novinářů plukovník Joseph Scrocca, zástupce koaličních sil v čele s USA.

Podle slov dalšího zástupce koalice, plukovníka Johna Dorriana, v případě použití takových bomb to USA dělají tak, aby „braly v úvahu možné vedlejší účinky na civilní obyvatelstvo nebo civilní struktury".

Vysvětlil, že fotografie, které zaujaly novináře, byly udělány během operace koalice, zaměřené na podporu kurdských útvarů na severu Iráku, ale nedokázal říci, jestli byly bomby shazovány na oddíly IS nebo nebo na místa, kde se mohli nacházet civilní obyvatelé.

Zástupci Pentagonu nedokázali odpovědět ani na otázku, kolikrát byla použita tato látka a jestli byly bomby s touto látkou shazovány na stanoviště teroristů.

Nehledě na tvrzení ministerstva obrany USA jsou bezpečnostní orgány znepokojeny zprávami o používání bílého fosforu během připravované operace na osvobození Mosulu.

„Ozbrojené síly USA a Iráku nesmí používat bílý fosfor ve městech, podobných Mosulu, jelikož, nehledě na všechny taktické přednosti, tato látka způsobuje hrozné popáleniny, kterými budou trpět civilní obyvatelé", upozorňuje Mark Hiznay z Human Rights Watch.

Fosforové náboje jsou samozápalné při kontaktu s kyslíkem. Lidem způsobují hluboké popáleniny, na zemském povrchu vznikají požáry.

Zdroj:  washingtonpost.com