Po hlasování o Brexitu z minulého měsíce se v Evropě začaly rozmáhat obavy, že britské rozhodnutí povzbudí podobná separatistická hnutí po celém kontinentě. Ve středu právě k tomu došlo, když katalánští nacionalisté hlasovali za schválení plánu na odtržení od Španělska, čímž vzdorují celonárodnímu Ústavnímu soudu a zpochybňují počínání ministerského předsedy Mariano Rajoye, který se momentálně nachází v politické šlamastice, jelikož má potíže sestavit vládu.


Rozhodnutí schválilo 72 regionálních poslanců ze 135. Deset poslanců ze skupiny CSP spojené s Podemos, Partido Popular a Ciudadanos ze shromáždění odešlo a Socialisté nehlasovali. Nedávné průzkumy ukázaly, že 48% katalánského obyvatelstva v současnosti nezávislost podporuje v porovnání s 43%, které jsou proti ní. Toto hlasování, ač možná jen symbolické, je jednou ze vzdorovitostí vůči Madridu, jelikož španělský Ústavní soud před několika dny zakázal regionálnímu parlamentu o tom hlasovat. Jak hlásí Ansa, rezoluci přednesly skupiny Junts Pel a CUP, co jsou za odtržení. Strany proti odtržení – PP, Ciudadanos a PSC – promlouvaly proti „ilegálnosti“ takovéhoto rozhodnutí. Parlamentní šéf PP Xavier Garcia Albiol řekl, že tento čin se rovná „puči“ proti vládě v Madridu a varoval, že za to zaplatí svou cenu. Šéf Socialistické strany Pedro Sanchez řekl, že bez společných pravidel nemůže být žádná demokracie, zatímco Albert Rivera, v Katalánii narozený vůdce liberálů Cindadanos, to popsal jako útok na španělskou demokracii. Oba odmítli podpořit Rajoyovu kandidaturu na opětovné premiérství.

Regionální president Katalánie a přívrženec odtržení Carles Puidgemont naopak říká, že postoj zaujímaný regionálními poslanci je „legitimní“ a v posledních měsících potvrdil, že cílem je dosáhnout nezávislosti „Katalánské republiky“ do konce roku 2017.