Díky studentským aktivistům vysychá v amerických univerzitních kampusech balená voda. Namísto toho školy novým studentům rozdávají opakovaně použitelné lahve a instalují stanice poskytující přefiltrovanou vodu zdarma. V čele více jak 90 univerzit a colleges, které zakázaly balenou vodu, je Harvard či Brown. Mezinárodní asociace balené vody na začátku roku zveřejnila video, které dokládá stav paniky, ve které se odvětví nachází. Video srovnává kampaň proti balené vodě s kampaněmi proti válce, či neférovým pracovním podmínkám a vyzývá studenty, aby „bojovali za svobodu volby“.

Proč to tedy univerzity dělají? Především jde o zbytečně náročný výrobek, ze kterého je spousta odpadu. Podle skupiny Ban the Bottle spotřebuje výroba plastových lahví pro USA 17 milionů barelů ropy, což by stačilo na palivo do 1,3 milionu aut na rok. A přestože jsou skoro všechny lahve recyklovatelné, cca 30 – 40 milionů jich každoročně skončí na skládce.

A jestliže vám tyto výtky přijdou příliš technologicky a ekologicky orientované, vězte, že studentští aktivisté kritizují také fakt, že korporace vytvářejí produkt z něčeho, co by mělo být volně a zdarma, univerzálně dostupným zdrojem.

VIDEODOKUMENT: Tapped – Balená voda

¨

Zdroj: reporti.net

]]>