Ty „zázračné léky“, které se používají už od poloviny minulého století, rychle ztrácí na účinnosti a lékařské autority varují, že objevení se velice silných k antibiotikům odolných superbacilů představuje „jednu z nejstrašnějších hrozeb v historii medicíny.“ Samozřejmě, že ty „zázračné léky“, o kterých mluvím, jsou známy jako antibiotika. Tyto léky útočí na bakterie a od té doby, kdy se poprvé začaly vyvíjet v 50. a 60. letech, a oslavují se jako „zázrak“, co zachránil nesčetné množství životů. No, ukázalo se ale, že to bude příroda, kdo se bude smát naposledy. Bakterie si všude po planetě vyvíjí rezistenci a vědci varují, že nejsou ve skutečnosti schopni nic udělat, aby tyto superbacily zastavili.


S každým uplynulým rokem tyhle superbacily posilují pozice a nevypadá to, že na horizontu by bylo moc naděje, že s nimi budeme moci bojovat. Ve skutečnosti od roku 1987 už nebyla vynalezena žádná nová třída antibiotik a zrovna teď se žádná nevyvíjí. Mezi tím nám vědci říkají, že mnohé současné antibiotické léčby budou do roku 2030 naprosto zastaralé. Tak snad už začínáte chápat, proč už mnozí vysoce profilovaní členové vědecké komunity při popisu této krize začínají používat slova „ katastrofická hrozba“.

Článek o těchto superbacilech, který se před pár dny objevil v Independent, vzbudil v celém světě spoustu pozornosti. Ten článek tvrdí, že prominentní britští doktoři varují, že tyto superbacily by mohly skoncovat „se stoletím medicínských pokroků“…

[quote align="center" color="#999999"]

K lékům odolné „superbacily“ představují jednu z nejstrašnějších hrozeb v historii medicíny, varovali vůdčí experti.

„Ve velice blízké budoucnosti“ by se i velice běžné operace mohly stávat smrtelnými, jelikož bakterie si vyvinuly rezistenci k lékům, které k boji s nimi používáme. Tento proces by mohl vymazat století medicínských pokroků, říkají vládní lékaři ve speciálním úvodníku zdravotnického žurnálu Lancet. [/quote]

To zní dost vážně. Tak, jak by život bez antibiotik mohl vypadat?

No, před vynálezem antibiotik, když jste si odřeli koleno a dostali do toho infekci, tak byla dost dobrá šance, že vám tu nohu uříznou

[quote align="center" color="#999999"]

V období před II. světovou válkou…, když lidé dostali takovéto infekce, tak se to muselo uříznout. Museli se jim řezat okončetiny, řezat prsty, protože nebyla antibiotika. Často, když lidé mluví o tom, že bychom se mohli vrátit zpět do před-antibiotické éry, tak myslí tohle – že obyčejná odřenina z hřiště by mohla být osudná.[/quote]

Jste připraveni se do těch časů vrátit?

Možná nebudete muset čekat dlouho. Podle jednoho velice prominentního doktora citovaného v Daily Mail jsme se už na konec věku antibiotik dostali…

[quote align="center" color="#999999"]

Vysoce postavený činitel z Centra pro kontrolu a prevenci chorob v interview v PBS prohlásil, že věk antibiotik dospěl ke svému konci.

‚Novinové články a reportáže z magazínů už dlouho mluvily o „konci antibiotik s otazníkem?‘“ řekl Dr. Armun Srinivasan. ‚No dnes bych řekl, že teď by se ty nadpisy už mohly změnit na „konec časů antibiotik.“‘ [/quote]

A po celém světě počet lidí infikovaných superbacily rapidně roste. Ve skutečnosti zrovna teď tyhle superbacily zabijí ve Spojených státech samotných 23 000 lidí ročně

[quote align="center" color="#999999"]

Více než dva miliony lidí je ročně infikováno k lékům rezistentními mikroby a 23 000 na svou infekci zemře, referovali v pondělí činitelé federálního zdravotnictví. Zdaleka největším zabijákem je C. difficile hlásí Středisko pro kontrolu a prevenci chorob ve svém prvním velkém přehledu tohoto rostoucího problému.

Doktoři před tímto problémem varovali už desetiletí, až dosud byla až polovina receptů napsaných na antibiotika zbytečných, říká zpráva CDC. A všechna ta nadbytečná antibiotika činí ten problém se superbacily ještě horším.[/quote]

Většina Američanů ještě nikdy neslyšela o mnohých z těchto superbacilů, ty ale mohou být extrémně vražedné…

[quote align="center" color="#999999"]

C. difficile se stala metlou nemocnic a infekce se často umožní tím, že je pacient silně léčen antibiotiky k boji s jinou infekcí. Ta ale může způsobit nezastavitelný průjem a nejnovější léčba ani antibiotika neobsahuje, nýbrž naopak transplantaci tzv. dobrých bakterií od zdravých pacientů.

CRE je skupina bakterií, které jsou rezistentní i k těm nejsilnějším antibiotikům. Patří k nim Klebsiella penumoniae, jejíž infekční výskyt mezi lety 2001 až 2011 vyskočil o 550 procent.

„CRE je bakterií z nočních můr, o níž jsme referovali v březnu, a ta může odolávat téměř všem antibiotikům,“ řekl Frieden.

Gonorrhea možná přímo neohrožuje na životě, ale i ta si vyvíjí rezistenci k lékům, kterých se užívalo k její léčbě. Pacienti mohou zůstat neplodní a v lednu kanadští výzkumníci ohlásili, že pro sedm procent pacientů se dá použít už jen jediná pilulka, co jim ještě gonorrheu léčí.[/quote]

A to je jen špička ledovce. Experti varují, že bychom už brzy mohli po celém světě na superbacily spatřit umírat miliony lidí ročně.

Neměli bychom o tom tedy slýchat více? Proč se to široce nepublikuje?

Existují náznaky, že určité vlády západního světa se zapojují do úsilí udržet to pod pokličkou. Např. se podívejte, co se děje v Kanadě

[quote align="center" color="#999999"]

Federální vláda úsilí o kontrolu k antibiotikům rezistentních mikrobů překáží tím, že sedí na zprávách o bakteriích, které každoročně nakazí a zabíjí tisíce Kanaďanů, říká několik doktorů.

Experti na infekční choroby říkají, že Ottawa zachází s národní přehledovou zprávou o mikrobech jako s „citlivými vládními dokumenty.“ A tito doktoři jsou tak frustrovaní, že ta data, co se k nim dostanou, zveřejňují na své vlastní webové stránce.

„Jinak to trvá roky, než to uvidíte na federálních webové stránce,“ říká Dr. Mark Joffe, president Asociace medicínské mikrobiologie a infekčních chorob v Kanadě (AMMI), která reprezentuje lékaře, klinické mikrobiology a výzkumníky.[/quote]

Jaká by mohla být k takovému počínání motivace? Chtějí se vyhnout panice? Nebo u toho fungují daleko zlověstnější motivy?

Nakonec je to krize, která se v průběhu času bude jen zhoršovat.

K antibiotikům rezistentní superbacily se rychle šíří a zesilují. Mezi tím nám vědci z celého světa říkají, že neexistuje nic, čím by je mohli zastavit. Éra antibiotik se chýlí ke konci a nikdo si není zcela jist, co se bude dít dál.

Překlad: Miroslav Pavlíček

Zdroj:  endoftheamericandream.com