Procesory Intel Core vPro obsahují „tajný“ čip 3G, který umožňuje vzdálené vyřazení, tak i přístup zadními vrátky do jakéhokoliv počítače, i když je vypnutý. Ač je tu ta technologie už nějakou dobu, teprve teď začíná vyvolávat obavy o soukromí. Ten „tajný“ čip 3G, který v roce 2011 Intel přidal ke svým procesorům, budil jen malé pozdvižení, dokud neexplodovala počátkem letošního roku v důsledku odhaleních Edwarda Snowdena záležitost se špehováním NSA. V propagačním videu pro tuto technologii se Intel holedbá, že tyto čipy vlastně nabízí vyšší bezpečnost, protože nevyžadují, aby ty počítače měly „napájení“ a dovolí, aby problémy byly dálkově vyřešeny i tak.


Ta propagace rovněž vyzdvihuje schopnost administrátorů dálkově PC vypínat, „i když to PC není připojeno k síti,“ zrovna tak jako schopnost obcházet šifrování pevného disku.

„Intel sem ve skutečnosti vložil ten rádiový čip 3G, aby umožnil svou proti-zlodějskou technologii Anti Theft 3.0. A jelikož se tato technologie nachází od Sandy Bridge na každém Core i3/i5/i7 CPU, tak to znamená, že spousta CPU, ne jen ty nové vPro mají tajné napojení 3G, o čemž až dosud nikdo nevěděl,“ hlásí Softpedia.

Jeff Marek, ředitel inženýrství pro business klienty u Intelu, uznal, že u mikroprocesoru Sandy Bridge, který byl vypuštěn v roce 2011, mají „schopnost na dálku zničit a vyhledat ztracené či ukradené PC přes 3G.“

„Procesory Core vPro obsahují druhý fyzický procesor vložený do hlavního procesoru, který má svůj vlastní operační systém vložený do samotného čipu,“ píše Jim Stone. „Pokud je k dispozici napájení energií a je ve funkčním stavu, tak může být probuzen Core vPro procesorem, který běží na fantomový výkon systému a je schopen kradmo zapínat jednotlivé komponenty hardware a přistupovat ke kterékoliv z nich.“

Ač se tato technologie propaguje jako pohodlný způsob pro IT experty, aby na dálky ladili problémy s PC, tak rovněž umožňuje, aby hackeři nebo NSA šmírovali a viděli i celý obsah něčího pevného disku, i když je vypnutý proud a počítač není připojen k wi-fi síti.

Rovněž umožňuje třetím stranám, aby na dálku vyřazovali jakýkoliv počítač přes „tajný“ 3G čip, který je zabudován do procesoru Intel Sandy Bridge. Rovněž lze na dálku přistupovat k webkamerám.

„Tato kombinace hardware od Intelu umožňuje, aby vPro přistupoval k portům, které fungují nezávisle na normálním uživatelském provozu,“ hlásí TG Daily. „K tomu patří mimo-rozsahová komunikace (komunikace, která existuje mimo rozsah čehokoliv, co by tento stroj mohl dělat přes operační systém nebo hypervisora), a ta monitoruje a upravuje přicházející a odcházející síťový provoz. Krátce, funguje skrytě a špehuje data a potenciálně je i manipuluje.“

Tato zpráva nejenže představuje noční můru pro soukromí, ale také dramaticky zvyšuje riziko průmyslové špionáže.

Schopnost třetích stran získat vzdálený 3G přístup k PC by rovněž umožnila, aby se na něčí pevný disk umístil nežádoucí obsah, což zpravodajským agenturám a zkorumpovaných orgánům vynucování zákona umožní třebas i falešně obvinit.

„Sečteno a podtrženo? Procesor Core vPro ukončuje předstírání soukromí,“ píše Stone. „Pokud si snad myslíte, že vám šifrování, Norton, nebo cokoliv jiného vaše soukromí zajistí, nebo i to, že se nikdy nepřipojíte k webu, tak se nad tím zamyslete znovu. Teď už je toho v mašině více než jen nějaký strašák.“

Překlad: Miroslav Pavlíček

Zdroj: prisonplanet.com