Více než 200 migrantů se pokusilo v neděli večer uprostřed představení násilím dostat do budovy divadla Comédie-Française, uvádí Le Monde. Skupina tvořená nelegálními přesídlenci a žadateli o azyl se chtěla obrátit na ředitele divadla Erica Rufa s požadavkem, aby jim urychlil setkání s francouzským ministrem vnitra Christophem Castanerem.

Noviny uvádějí, že první skupina migrantů se pokusila zaútočit na budovu 16. prosince kolem 21 hodin večer, ale byla odražena ochrankou divadla. Poté se k nim připojila druhá skupina, kterou tvořilo více než 200 osob, většinou původem z Afriky.

Na místo události operativně dorazily bezpečnostní orgány, které použily granát se slzným plynem; poté aktivisté nějakou dobu klidně seděli u vchodu do budovy divadla obklopeni policií a kolem půlnoci se vydali domů.

Podle novinových údajů se tato akce uskutečnila na základě iniciativy společnosti pro pomoc migrantům La Chapelle debout a Sans-papiers 75.

„Nepřišli jsme k obyčejnému pracovníkovi divadla, ale k řediteli, zvolenému bezprostředně těmi, kteří vydávají příkazy k tomu, aby nás chytali," uvádělo se na jednom z letáků rozdávaných na místě události.

„Mám toho dost. Přišel jsem sem pro legální status," řekl novinářům Abdoulaye, 35letý kuchař z Mali, který žije a pracuje ve Francii bez dokumentů od roku 2011. „Chtěl bych získat dokumenty, místo ke spaní a péči," přiznal se 32letý Súdánec Abdallah, který přijel do Francie před dvěma roky a žije „na ulici, pod mostem".