Prezident Nicolas Maduro řekl, že spustí krypto-měnu konkurující dolaru, která tak skoncuje se závislostí jeho země na Rothschildy kontrolovaném MMF. I přes skepsi expertů na krypto-měny, kteří si nemyslí, že by Venezuela měla podložení k jejímu rozběhu, řekl ministr komunikací Jorge Rodriguez, že k první petro-nabídce dojde do několika dnů.


S tím jak ve Venezuele 30 milionů lidí trpí nedostatkem zboží, pádivě rostoucími cenami a čtvrtým rokem recese, tak Maduro už dlouhodobě obviňuje americkou vládu, že proti nim vede „ekonomickou válku“. Kritici však tvrdí, že za ekonomický zlořád ve Venezuele může nekompetentní politika.

Ve čtvrtek Maduro obviňoval USA z nátlaku na Portugalsko, aby zablokovalo dovoz vepřového, což ve Venezuele vedlo k jeho nedostatku na Vánoce.

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa na Madurovu vládu uvalila různé politické a finanční sankce, kdy její vedoucí představitele obviňuje z porušování práv a z korupce.

„Pak bude fyzicky nemožné, aby centra finanční diktatury světa proti této iniciativě intervenovala,“ řekl Rodriguez s poukazem na portugalský příklad.

„To nám umožní překonat jakoukoliv finanční blokádu.“

Krypto-měny globálně uchvátily pozornost světa zčásti kvůli pozoruhodnému vzestupu ceny Bitcoinu, který udělal z mnohých počátečních investorů milionáře, kdy někteří z nich jsou ve Venezuele, kde využívají Bitcoin a další krypto-měny, aby se ochránili před přísnou kontrolou směnárenství, na kterou ekonomové tu krizi svádí.

Zdroj: cnbc.com