Šéf ruského Generálního štábu obvinil USA, že hostí výcvikové tábory militantních skupin v Sýrii, včetně bojovníků ISIS, kteří prchli z Raqqa. Valerij Gerasimov, odvolávajíc se na data získaná leteckým průzkumem, řekl, že USA v podstatě přetvořily svoji vojenskou základnu u města al-Tanf ve východní Sýrii na výcvikový tábor teroristů.

„Podle satelitních a dalších průzkumných dat jsou tam umístěna teroristická komanda.

V podstatě je tam cvičí,“ řekl ve středu Gerasimov v interview s ruským deníkem Komsomolskaja Pravda s dodatkem, že tito teroristé dostali instrukce, aby „destabilizovali“ tuto zemi.

Tento generál rovněž řekl, že USA používají i uprchlický tábor v severovýchodní Sýrii u města Al-Shaddadah v provincii Al-Hasakah jako výcvikový tábor pro zbytky teroristické skupiny Islámský stát (IS, ISIS), včetně těch, které evakuovaly z Raqqy, ale i jiných militantů.

„Je to v podstatě ISIS,“ řekl Gerasimov. „Změnili své barvy, přijali jiná jména – ‚Nová syrská armáda‘ a další. Úkol, který dostali, je destabilizovat situaci.“

Asi 400 militantů odešlo z Al-Shaddadah do Al-Tanf, aby pak zahájili ofenzivu proti Syrským silám z východního břehu Eufratu poté, co hlavním silám ISIS se odsud dostalo odchodové trasy, řekl Gerasimov.

Základna Al-Tanf leží v 55 km „v de-konfliktní“ nárazníkové zóně.

V tomto okamžiku je podle Gerasimova asi 750 militantů v Al-Shaddadah a 350 v Al-Tanf na syrsko-jordánské hranici, kdy řekl, že ruská vojska do výcvikové základny Al-Tanf čas od času nakukují.

„To nejdůležitější je, že už řadu měsíců sledujeme ty militanty, kteří se pak odsud rozmisťují. Jakmile se kontrola syrských sil nad oblastí uvolnila, tak hned až 350 militantů z této oblasti odešlo,“ řekl Gerasimov s poznámkou, že blízké město Al-Qaryatayn by bylo v ohrožení, že si ho tito militanti zaberou, kdyby Ruské síly tuto ofenzivu nezahnaly.

„Přijali jsme včasná opatření…, utrpěli porážku, tyto síly byly zničeny. Z tohoto tábora pak pochází zajatci. Je tedy jasné, že v těchto táborech probíhá výcvik,“ dodal.

Není to poprvé, kdy Rusko poukazovalo na to, že Washington, který si zašil militanty uvnitř nárazníkových zón, pak z nich režíroval útoky na Syrské síly. V říjnu mluvčí ruského Ministerstva obrany Igor Konašenkov nazval tento 100 km široký pás kolem základny „černou dírou“ vytvořenou s pomocí USA na syrské hranici.

„Ovšem místo Nové Syrské armády, jsou to mobilní skupinky ISIS, které jako králík vytažený právě odsud z klobouku, páchají sabotáže a teroristické útoky proti syrským vojskům a civilistům,“ řekl s poukazem, že ač byla záminkou k vytvoření této základny „potřeba vést operace proti ISIS,“ tak za prvních šest měsíců její existence není k dispozici jakákoliv informace, že by k něčemu takovému došlo.

Zdroj: rt.com