11. konference ministrů obchodu členských zemí BRICS se konala 3. září prostřednictvím videa. (Foto: Flickr)

Ministři obchodu pěti členských zemí BRICS na videokonferenci diskutovali o posílení mezinárodní spolupráce v boji proti epidemii Covid-19, podpoře mnohostranného obchodního systému, praktické obchodní spolupráci a dalších tématech.

Dosáhli Společného komuniké z 11. Konference ministrů obchodu členských zemí BRICS, které připravuje obchodní výsledky pro 13. setkání státních představitelů členských zemí BRICS.

Na konferenci byl schválen výsledný dokument o spolupráci v oblasti obchodu se službami, duševního vlastnictví a elektronického obchodu, a rovněž byl vytvořen plán v oblasti investic a obchodu v rámci obchodní a partnerské strategie členských zemí BRICS 2025.
Chen Chao řekl:

„Pět stran slibuje spolupráci v oblasti reformy Světové obchodní organizace (WTO), globálních dodavatelských řetězců, malých a středních podniků, mezinárodních investic a dalších. Je třeba využít rozvojové příležitosti v odvětví digitálního hospodářství a zeleného hospodářství, posílit vývoj, využití a spolupráci v digitální technologii, přikládat velký význam podpoře umělé inteligence pro obchod a investice, pomáhat malým a středním podnikům v integraci do globálního hodnotového řetězce, společně čelit změnám klimatu a vyhnout se obchodním a investičním překážkám způsobeným příslušnými opatřeními,“ uvedl Chao.

Populace členských zemí BRICS tvoří více než 40 % populace světa a celkový ekonomický objem představuje 18 % celkového ekonomického objemu světa, obchod se službami přestavuje 25 % celkového obchodu se službami světa a přitažlivost zahraničních investice představuje 13 % té světové.