Přinášíme aktuální informace ohledně vývoje nepokojů v Číně. Mnohatisícové protestní akce se konají u velvyslanectví Japonska v Pekingu. Ozbrojená policie ČLR se snaží uklidnit demonstranty, které protestují proti nacionalizaci Japonskem ostrovů Senkaku (Diaoyu), oznámil televizní kanál Fenghuang. Dav demonstrantů s čínskými vlajkami se probojoval přes obklíčení policistů, kteří střeží diplomatické zastupitelství Japonska. Směrem velvyslanectví házejí lidé vejce, prázdné láhve z plastické hmoty a jiné smetí.

Nově jmenovaný japonský velvyslanec v Číně Šiniči Nisimija, který ani ještě nenastoupil do své funkce, zemřel nedávno v nemocnici v Tokiu, uvedla japonská média.

Dále bylo oznámeno, že japonská elektrotechnická společnost Canon se rozhodla na dva dny zastavit výrobu ve třech z celkových čtyř továren, které má v Číně. Ke stejnému kroku se rozhodla i společnost Panasonic a podle japonských médií i několik dalších firem. Automobilka Toyota ale navzdory útokům ve výrobě pokračuje.

Napětí mezi Čínou a Japonskem kvůli sporným ostrovům Senakaku (v Číně nazývaným Tiao-jü) se dále vyostřuje. Podle průzkumu veřejného mínění, který provedl čínský internetový portál Sina, si dokonce většina Číňanů myslí, že by Peking měl celý problém vyřešit s využitím vojenské síly.

Demonstrace v Changsha, Hunan

Zničená sushi resturace v Suzhou

Blíže nespecifikovaný zapálený objekt

Této ženě byl její automobil japonské značky zdemolován

Čínský nápis říká: „Zabijeme každého Japonce, i když to bude znamenat naši smrt. Ani chudoba nám nezabrání v opětovném převzetí ostrovů Diaoyu.“

Čína: Demonstranti přepadli vůz amerického velvyslance

Desítky účastníků protijaponské demonstrace v Pekingu obklíčili v úterý auto velvyslance USA v ČLR Garyho Lockea. Jeho vůz byl nepatrně poškozen a sám velvyslanec neutrpěl.

Velvyslanectví už ohlásilo tuto událost na MZV ČLR a požádalo čínské úřady, aby zajistily bezpečnost diplomatického personálu a majetku.

V Číně probíhají už přes týden mnohatisícové protijaponské demonstrace v souvislosti s nacionalizací ostrovů Senkaku. USA jako spojenec Japonska se také mohou stát pro demonstranty terčem.

Zdroj: czech.ruvr.ru


Čínské lodě vtrhly do výsostných vod Japonska

Přinejmenším deset čínských hlídkových lodí a jedna strážní loď byly v úterý zpozorovány u ostrovů Senkaku, kvůli nimž se vyhrotily vztahy mezi Pekingem a Tokiem.

Tři lodě vpluly do výsostných vod Japonska a setrvaly tam asi 40 minut. Na varování japonských pohraničníků Číňané odpovídali, že se nacházejí ve svých výsostných vodách. Před tím v týž den dvě čínské lodě na krátkou dobu vplouvaly do vod kolem Senkaku, ale téměř okamžitě je opouštěly.

Japonská pobřežní stráž zase rozmístila v okolí ostrovů Senkaku sedm velkotonážních strážních lodí. Nacházejí se ve stavu zvýšené bojové pohotovosti, čekají tu na obrovskou rybářskou flotilu, která má připlout z Číny. Tvoří ji podle různých údajů jeden až dva tisíce lodí.

Zdroj: czech.ruvr.ru

]]>