Jakákoli průzkumná zařízení, která budou zpozorována na místě vojenských cvičení Íránu, Ruska a Číny, budou zlikvidovány. Prohlásil to náměstek velitele a náčelník štábu íránské armády Habibollah Sayyari. (Foto: Navy Line)

„Mnohé země by samozřejmě chtěly vědět, co se tam (na cvičeních, pozn. red.) děje. Byli zaktivizováni také zvědové, ale společná cvičení nejsou žádná legrace a my už vůbec nežertujeme. Proto bude jakékoli zařízení, ať už plovoucí či létající, bude v oblasti cvičení sestřeleno. Už dříve jsme tak učinili,“ cituje jeho slova agentura Tasnim.

Společná cvičení vojenských námořních sil Íránu, Ruska a Číny pod názvem Pásmo námořní bezpečnosti začaly v pátek v severní části Indického oceánu a v Ománském zálivu a potrvají do 30. prosince.

Vysoce postavený člen íránské armády zdůraznil význam regionu, protože přes něj vedou trasy dodávek energie do jiných zemí.

„Mnoho evropských zemí a země jihovýchodní Asie potřebují ropu z Perského zálivu, a proto je bezpečnost tohoto regionu velmi důležitá," uvedl zástupce velitele a náčelník štábu íránské armády Habibullah Sayari.

Účelem manévrů, jak řekl Sputniku íránský velvyslanec v Moskvě Kazem Džalali, je nácvik opatření pro boj proti terorismu a pirátství na moři a pro zajištění regionální bezpečnosti.

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf během své návštěvy v Moskvě zdůraznil, že cvičení nejsou namířena proti jiným zemím.

Manévry probíhají na pozadí amerických pokusů vytvořit koalici pro zajištění bezpečnosti námořních přepravních tras v Perském zálivu.

Letos došlo k několika vážným incidentům, které zahrnovaly sestřelení amerického dronu íránskými silami a bombové útoky proti tankerům, ze kterých Washington obvinil Teherán.

V Pentagonu Sputniku uvedli, že Spojené státy budou pozorně sledovat manévry Ruska, Číny a Íránu.

Íránský prezident Hasan Rúhání v září během projevu na Generálním shromáždění OSN předložil vlastní projekt regionální bezpečnostní koalice s názvem Koalice naděje. Jedná se o alternativní projekt bezpečnostní architektury, na které pracují Spojené státy.

Zdroj: rt.com