Na sněmovním semináři k 20 letům členství Česka v NATO americký velvyslanec v ČR Stephen King uvedl hlavní hrozby pro alianci a připomněl Čechům o nutnosti vydávat na obranu dvě procenta HDP. Petříček s velvyslancem to vidí stejně. Informuje o tom portál Aktuálně.cz. (Foto: Twitter)

Jako hlavní hrozbu pro NATO americký velvyslanec  uvedl režim ruského prezidenta Vladimira Putina, který se podle jeho slov snaží ovlivnit nejen Spojené státy, ale i celou Evropu.

„Putinův režim se snaží podkopat naši jednotu, naše demokratické procesy. Snaží se vměšovat do voleb v Evropě i ve Spojených státech,“ uvedl King.

Jako další hrozby pro NATO americký velvyslanec uvedl Čínu, která podle něj propojuje obchodní zájmy svých firem se strategickými zájmy země. Také zmínil terorismus, kybernetické útoky a dezinformace.

Zrovna King připomněl slib Česka vydávat na obranu dvě procenta HDP. Což by se mělo splnit za 5 let. Výdej bude postupně růst a v roce 2024 bude činit požadovaných 2 procenta.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček naplnění cíle považuje za splnitelné. Ministr také dodal, že je třeba modernizovat armády NATO a spolupracovat v kybernetické obraně, aby NATO dokázalo reagovat nejen na konvenční útoky, ale i na hrozby vycházející z moderních technologií.

Zdroj: snews.com