„Je vidět, že nemají partičku, co po revoluci rozkradla vodárenství,“ tímto začínal e-mail, ve kterém jsem byl upozorněn na tuto reportáž. Přijde mi velmi výstižný. Jak to vidíte vy? Napište dolů do komentářů pod článek :-). (Foto: CR)

Pět stanic na odsolování mořské vody pokrývá sedmdesát procent spotřeby pitné vody v Izraeli

A další zařízení se staví. Na Blízkém východě výrazně ubylo srážek a přírodní vodní zdroje už nestačí.  Izraelci ale teď dokonce vracejí vodu do zplundrovaných přírodních zdrojů, například do Galilejského jezera. Na Blízkém východě se o vodu snad už bojovat nebude. Izrael nebo arabské země Perského zálivu si většinu pitné vody vyrábějí.

„Nasaďte si helmu. Půjdete pěkně se mnou, nebudete nikam skákat a ničeho se dotýkat,“ varuje Šaron Jovuová, která provádí stanicí na odsolování mořské vody v Aškelonu na jihu Izraele. Ještě před pár lety byla tato stanice největší na světě. Arabské země Perského zálivu ji ale už předstihly.

„Odtud vedou támhle do moře tři roury, které jsou dlouhé něco přes kilometr. Na konci do nich padá mořská voda. Míváme ale problém se sousední Gazou. Veškeré splašky tam jdou do moře, a když je sem proud zanese, musíme produkci zastavit,“ vysvětluje Šaron Jovuová.