Kandidát do Poslanecké sněmovny za ČSSD Matěj Stropnický se zúčastnil nedělního rozhovoru na CNN Prima News, kde prohlásil, že Bezpečnostní informační služba svými prohlášeními o výbuších ve Vrběticích ovlivnila politické rozhodování. (Foto: Policie ČR/Twitter)

„Jeden výbuch byl ve skladu a druhý výbuch přišel zrovna náhodou, když se jednalo o sputnicích (vakcíně proti koronaviru – red.). To bylo načasování, které si tajné služby s policií prostě nesmí dovolit. To je ovlivňování politických rozhodnutí,“ prohlásil v rozhovoru pro CNN Prima News.

„Tajné služby jsou tu přece proto, aby pracovaly pro stát, pro ústavně zvolené činitele, pro poslance,” dodal.Podle jeho názoru nefunguje BIS pod vedením současného ředitele plukovníka Michala Koudelky úplně ideálně.

Stropnický se věnoval i právě probíhajícím tahanicím okolo ředitele BIS, kdy není jasné, kdo jí bude velet. Koudelkovi totiž vyprší mandát v polovině srpna.

„Tajné služby mají být loajální tomu, kdo je zvolen,“ uvedl v průběhu rozhovoru kandidát ČSSD. Matěj Stropnický považuje za logické, že si vláda vybírá členy tajných služeb tak, aby si je zavázala. Na tato slova ostře reagoval další host debaty, kandidát za TOP 09 Ondřej Kolář.

„Tajné služby opravdu nemohou být poplatné tomu, kdo je zrovna u vlády. Vy jste se úplně zbláznil. To si myslíte, že se někdo zvolí a ten si vybere jako maňáska šéfa BIS?“ kontroval.

Na tato slova zase reagoval Stropnický tím, že opozice si v očích veřejnosti jen hraje na to, že to je jinak. Sama by ale dělala vše úplně stejně.

„Vy hrajete na to, že to tak není, ale ve skutečnosti to tak je. Jmenovala ho tam, aby si ho (vláda – red.) zavazovala. To se v politice úplně běžně děje,“ prohlásil kandidát ČSSD.

Podle názoru předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové se Stropnický plete. „Tajné služby mají být loajální především ke státu, dbát jeho bezpečnosti a nesmí se nechat ovlivňovat jakoukoli vládou,“ uvedla v reakci na kandidáta ČSSD politička na svých sociálních sítích.

„Zámecký pán Matěj Stropnický jasně ukázal, jak to on a ČSSD mají: nejdřív příslib loajality, pak jejich podpora. To vysvětluje i jejich vlažnou podporu ČSSD Michalu Koudelkovi, který jim prsten zjevně nepolíbil,“ uvedla strana TOP 09 na svém Facebooku.

Zdroj: snews.com