Energetická společnost ČEZ skokově zdražila fixovanou elektřinu pro domácnosti, které by si chtěly nově zafixovat cenu. Stávajících zákazníků společnosti se zdražení netýká. (Foto: Flickr)

V důsledku zdražování elektřiny hodnota cenných papírů skupiny ČEZ tento týden strmě narostla. Ve středu dopoledne se kurz vyšplhal nejvýše od léta 2011.

Za kilowatthodinu silové elektřiny se do čtvrtka u dvouletého fixu platilo u nejrozšířenější distribuční sazby D02d v distribuční oblasti ČEZ Distribuce 2,64 koruny.

Od pátku je to již 4,30 korun. Cena silové složky tak stoupla o 63 procent. U tříleté fixace ode dneška u této sazby platí cena 3,91 korun, kdežto ještě včera činila 2,60 koruny. Nárůst u silové složky tak činí 50 procent.

U dvouleté fixace při průměrné roční spotřebě 2500 kWh, jak ji u svých zákazníků uvádí samotný ČEZ, je tedy roční rozdíl v platbě 4 150 korun a u tříletého fixu 3 275 korun.

Podle nového sazebníku tedy od pátku celková cena za elektřinu u dvouletého fixu včetně regulované složky činí 6,47 korun za kilowatthodinu, do včerejška to bylo 4,78 korun. U tříleté fixace se pak platilo 4,74 koruny a v pátek je to již 6,05 korun.

Silová elektřina je jenom část ceny na faktuře spotřebitele – tvoří necelou polovinu. Zbytek tvoří regulovaná složka, v níž je například poplatek za distribuci, příspěvek na obnovitelné zdroje nebo stálá měsíční platba za jistič.

Většině zákazníků se ale zatím ceny u největšího českého dodavatele nemění. Nejvíce jich má smlouvu na dobu neurčitou, a u té zatím zůstávají ceny stejné jako doposud. Stejně tak zákazníkům s již sjednanými fixními smlouvami zůstávají ceny neměnné.