Šéf mlékárenské firmy Madeta Milan Teplý v rozhovoru pro ČRo prozradil, že nemá pozitivní očekávání ohledně příštích let. (Foto: Milan Teplý, MADETA a.s)

Rostoucí ceny energií a zrychlující se inflace nevyhnutelně vedou podle něj k tomu, že se bude zdražovat i mléko, zatímco celková životní úroveň se sníží. Na ekologické tendence v byznysu proto pohlíží Teplý velice kriticky.

„Lidé už to pociťují, i když zatím naše výrobky kupují. Ale pak si začnou vybírat levnější zboží, budou kupovat v nižších objemech než dosud. Zvířecí instinkt mi napověděl, že jsme se měli nad poměry dobře a bude hůř,“ očekává generální ředitel společnosti Madeta Milan Teplý.

Rostoucí ceny energií a zboží vedou podle něho k tomu, že zaměstnanci chtějí zvyšovat mzdy.

„Ani náš osmiprocentní meziroční růst na to nestačí. Lidé nejsou. Koupili jsme nové technologie, je tam minimum lidí, ale i ti musí mít vysokoškolské vzdělání. A ti chybí. Když nám začnou mizet, tak to nenahradíme nižší kvalitou, ti lidé jsou přece zapracovaní. Trvá, než se to naučí,“ stěžuje si Teplý.

Šef mlékárny pak v rozhovoru potvrdil, že jeho firma má přistoupit ke zdražování: „Bude to o procenta. Dvouciferná. Od příštího roku.“

Ekologický trend ve výrobě

Taková opatření rozhodně mají podle něj souvislost se současným ekologickým trendem v zemědělství a energetice, jenže to nejhorší, co to může způsobit, prý ještě čeká.

„To je sebevražda v přímém přenosu, co se připravuje. Co to je za bláznovství? Pokud se tomu okamžitě nezačneme radikálně bránit, tak je to pomsta. To má politické souvislosti. Já chci dělat normální jídlo, ne biologické pokusy na lidech. Jinak se pokoušíme o sebelikvidaci,“ tvrdí.

„Už samotný pojem udržitelná výroba. Udržitelná úroveň udržitelné výroby, to je správný název,“ tvrdí Teplý s tím, že podle představ Evropské unie se nedá vyrábět.

Připouští ale, že nezná názor výrobců potravin v zahraničí.

„Přece všichni vidí, že elektrifikace automobilového průmyslu je nesmysl a že se od toho ustupuje. V tichosti. Ale vyhlašovat, že nebudou naftové motory, aby vznikla panika? To přece nejsme schopní tolerovat.“

„Všechno vede k tomu, že se omezí výroba v Evropě. A chybějící zboží budeme dovážet ze zemí třetího světa. A tam je ekologická výroba minimálně o tři čtyři úrovně horší než v Evropě. Budeme to tady zásobovat neekologickým zbožím.“

Osobně však nehodlá ustupovat od svých podnikatelských cílů a chce za každou cenu maximálně nasytit domácí poptávku a ještě exportovat.

„Předsevzal jsem si, že z toho udělám špičkový mlékárenský podnik. Dnes jsme blízko toho, abychom tuto špičkovou úroveň měli,“ říká.

Madeta vyváží na arabský trh, do Jižní Ameriky a v Evropě do okolních zemí a Maďarska, celkem je to tucet zemí.

Zdroj: snews.com