Podle bývalého poradce někdejšího prezidenta Václava Klause, právníka Pavla Hasenkopfa by si opozice měla začít zvykat, že už není opozice. Chování okolo zdraví prezidenta Miloše Zemana prý nic neuspíší. (Foto: Facebook/Jiří Ovčáček)

Hasenkopf se na svých sociálních sítích vyjádřil k situaci okolo prezidentova zdraví, aby tím údajně odpověděl na dotazy, které dostává.

K dotazům, které dostávám:

Ano, to je naprosto v pořádku, že se ústavní činitel č. 2 ptá lékařů, tedy kompetentních osob, na prognózu, zda prezident republiky, tedy ústavní činitel č. 1, je ze zdravotního hlediska schopen výkonu funkce.

Ano, je v pořádku, že mu nemocnice – aniž by uvedla konkrétní diagnózu – odpoví.

Zda je vhodnější a moudřejší obsah té zprávy a vůbec její existenci okamžitě sdělit novinářům nebo počkat, až jaký bude zdravotní stav prezidenta republiky kolem 10. listopadu, kdy by po ustavující schůzi nově zvolené Poslanecké sněmovny měla vláda podat do prezidentových rukou demisi a on by měl jmenovat nového předsedu vlády, ať už si zhodnotí každý sám.

P.S.:

1) Bez nově ustavené Sněmovny žádný čl. 66 stejně aktivovat nelze. Sněmovna nebude ustavena dřív, než 10. listopadu (ustavení se = složení slibu a zvolená funkcionářů Sněmovny).

2) I prezident zneschopněný podle čl. 66 zůstane prezidentem, a to do doby, než mu vyprší mandát (nebo neabdikuje či nezemře). Zneschopnění nerovná se sesazení, to hodně lidem nedochází. Zneschopněného prezidenta lze dokonce i uschopnit.

3) 108 : 92 je jasně daný výsledek, Petr Fiala se někdy na Martina předsedou vlády stane, a je úplně jedno, zda ho jmenuje prezident Zeman nebo Zemana zastupující nový předseda nové Sněmovny. Žádný prostor k obstrukcím tam není. Fialovi to neuteče, nemá kam. Opozice by si měla zvykat, že už není opozicí.