Dnes proběhla společná tisková konference koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP-9) a Pirátů a Starostů, na které budoucí vláda představila svůj návrh opatření k zamezení šíření covidu-19. (Foto: Facebook)

Na dnešní tiskové konferenci, které se zúčastnili předsedové všech pěti stran koalice, experti takzvaného AntiCovid týmu i kandidát na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09), byla představena společná strategie koalice v boji proti šíření koronaviru.

„Tuto vlnu už nelze zastavit. Jediné, o co musíme bojovat, je maximálně omezit její dopady na nemocnice, a zastavit nemocnice před kolapsem, který by postihl všechny, kteří jsou očkovaní i neočkovaní. Je důležité, abychom se připravili na možné další vlny tak, abychom je zvládli lépe, abychom je už nikdy nenechali rozjet do takto hrozivých čísel, jako jsou ta aktuální,“ uvedl Petr Fiala.

  • Obnovení systému O- T- N a tedy znovu uznávání PCR testů, jejich platnost by měla být 72 hodin;
  • Navýšení kapacit testování na 200 tisíc PCR testů denně, v současné době je kapacita zhruba poloviční;
  • Testování ve školách v pondělí, aby se zabránilo karanténám;
  • Vymáhání platných opatření;
  • Navýšení kapacit trasování, posílení call center;
  • Třetí dávka vakcíny po pěti měsících, jinak by lidi čekalo PCR testování;
  • Prodloužení vánočních prázdnin, začaly by už 18. prosince.

Válek na konferenci uvedl, že lidé budou muset podstoupit třetí dávku očkování, jinak je pět měsíců po dokončení očkování čeká PCR test po setkání s rizikovým kontaktem. Zároveň zmínil, že povinné očkování není řešení.

„Povinné očkování není řešení. Znamená to ještě větší rozdělení společnosti. Je to známka selhání systému,“ uvedl Válek.

V prohlášení pětikoalice se také uvádí, že o zpřísnění opatření mají lokálně rozhodovat Krajské hygieny na základě regionálních podmínek.

Zdroj: snews.com