Včerejší akce spolku Milion chvilek pro demokracii věnovaná výročí okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy a vzpomínce na oběti demonstrací v srpnu 1969 skončila na Hradčanském náměstí, kde aktivista a předseda spolku Mikuláš Minář pronesl projev, na jehož konci roztrhal Ústavu České republiky. Vyvolal tím kritiku na sociálních sítích. (Foto: Youtube)

Akce začala v podvečer 21. srpna na Václavském náměstí, kde vystoupili pamětníci, včetně někdejší redaktorky Československé televize Kamily Moučkové, a historici. Odtud se průvod přes Staroměstské náměstí vydal směrem na Hradčanské náměstí.

Když na náměstí dorazil zbytek účastníků pochodu, vzal si slovo Mikuláš Minář: „Přišli jsme na Hrad. A co jsme sem přinesli?“ zeptal se. „Trenky,“ zaznělo z davu. „To je pravda, ale kromě toho hlavně vzdor, vděčnost, naději, odhodlání a také Ústavu ČR,“ řekl Minář. Po dlouhém potlesku Minář ústavu symbolicky roztrhal.

„Je mi jasný, že mě zítra nařknou ze zneuctění ústavy, ale je horší ji roztrhat, nebo se jí neřídit?“ řekl Minář z odkazem na přístup prezidenta Miloše Zemana při odvolání ministra kultury. „Máme toho dost!“ skandoval dav.

Reakce na sociálních sítích

Na tento čin Mináře na Facebooku zareagovala poslankyně Poslanecké sněmovny PČR a zástupkyně hnutí Trikolora Zuzana Majerová Zahradníková a označila ho za „projev neomluvitelného hulvátství“.

„A pokud si pan Minář (Milion chvilek) myslí, že účel světí prostředky, tak tímto aktem pouze potvrdil, že o demokracii neví vůbec nic. Znevážení symbolů naší země je ubohé svinstvo, i kdyby stokrát bylo míněno v dobré víře. A žádná symbolika to neomluví…“ napsala.