Již tři lidé zemřeli na následky koronaviru v Itálii, v neděli tam bylo 150 nakažených. V souvislosti s tím sdělil dnes před zasedáním vlády novinářům ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, že ve čtvrtek svolá Ústřední epidemiologickou komisi kvůli novému koronaviru. (Foto: Facebook)

Podle ministra zdravotnictví se zatím v Česku neplánují zpřísňovat opatření. Dodal však, že jej situace v Itálii znervózňuje a pakliže by se zemi nedařilo zastavení šíření onemocnění, nevyloučil, že by došlo k nějakým dalším opatřením.

„Opatření máme stále stejná. V rámci Evropy, na základě jednání ministrů zdravotnictví, jsou naše opatření prakticky jedna z nejpřísnějších. Uvidíme, jak se situace bude vyvíjet. Situace v Itálii mě trochu znervózňuje, protože se zdá, že tam počet případů stále poměrně výrazně roste, i skokově ze dne na den,“ uvedl Vojtěch.

Připomeňme, že na začátku února byly pozastaveny přímé lety mezi Čínou a Českem, čínským občanům rovněž ministerstvo zahraničí přestalo vydávat víza. Kromě toho republika posiluje státní hmotné rezervy zdravotnického materiálu, pakliže by došlo k situaci, že by se nákaza v zemi objevila.

Vojtěch uvedl, že se rozhodl ke svolání Ústřední epidemiologické komise. Podle jeho slov se jedná o meziresortní orgán, kde je ministerstvo zahraničních věcí a další. Schůze by měla být ve čtvrtek.

Co se týče zpřísňování opatření, s těmi zatím nepočítá. Dodal však, že se situace vyvíjí a tak se uvidí v dalších dnech. „Pokud to bude vyžadovat situace s tím, že by počet případů nadále zásadně rostl a nedařilo se Itálii to zastavit, tak bychom museli případně přijmout nějaká opatření ve smyslu možná nějakých omezení příletů a tak dále, ale zatím to nechci předjímat,“ vysvětlil.