Vláda dnes jednala o zpřísnění nařízení v souvislosti s koronavirovou situací v ČR. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha se kabinet shodl na tom, že od 25. října budou ve všech vnitřních prostorách a na hromadných akcích uvnitř povinné respirátory, a to bez ohledu na počet účastníků. (Foto: Youtube)

Uvádí se také, že ochrana dýchacích cest bude povinná i na pracovištích, pokud tam nebude pracovník sám.

„Dosud tam byla výjimka na stálý kolektiv, ta teď padá, nemusí mít respirátor jen člověk, který je sám v místnosti,“ pronesl Vojtěch po jednání k tématu respirátorů na pracovištích.

Nově by měla být také na pokyn vlády od začátku listopadu zkrácena platnost PCR testů, a to ze sedmi dnů na 72 hodin. U antigenních testů se pak platnost zkrátí na 24 hodin. Dle Vojtěcha skončí i proplácení preventivních testů, přičemž hradit se z veřejného zdravotního pojištění budou jen ty, které doporučí lékař. Tento krok má lidi více motivovat k očkování.

„Netýká se to dětí do dvanácti let,“ dodal premiér Andrej Babiš.

Kabinet dále schválil, že personál restaurací bude muset kontrolovat testy či očkování zákazníků.

„V současné situaci je nutné i prokazování a kontroly ze strany provozovatelů. Od 1. listopadu vláda schválila, že provozovatel restaurace, klubu bude muset kontrolovat tento certifikát o očkování, testu, onemocnění. Nesmí umožnit vstup do daného zařízení nebo poskytnout službu, to znamená, pokud člověk přijde do restaurace, nemusí kontrola proběhnout hned u vchodu, číšník provede kontrolu u stolu. Pokud certifikát nebude platný, službu poskytnout nemůže. Neplatí to pro jídla s sebou,“ pronesl Vojtěch.

Zdůrazněme ale, že nebude možné využívat samotesty. Tím se podle prezidenta Asociace hotelů a restaurací ČR Václava Stárka sníží návštěvnost restaurací.

Za zmínku stojí i to, jak se vláda rozhodla ohledně nošení roušek při výuce ve školách u dětí starších 12 let. Vojtěch podotkl, že o tom nakonec dnes vláda nerozhodla.

„Vláda s shodla na opatření, která jsem zmínil, u škol o tom budeme debatovat, jak ta opatření nastavit, tam bude debata pokračovat. Zítra budeme mít jednání a budeme se bavit,“ řekl ministr.

S tímto krokem, jak jsme již avizovali, ale nesouhlasí ministr školství Robert Plaga. Ten by byl spíše pro testování.

„Ministerstvo zdravotnictví přišlo s návhrem nošení roušek ve třídách, to pan Plaga nechce. Máme tady různé názory, požádal jsem ministerstvo, aby urychleně zorganizovalo setkání odborníků. Ministerstva školství, Ministerstva zdravotnictví a MeSES či vakcinologické společnosti,“ řekl k věci Babiš.

Zdroj: snews.com