Kandidát na ministra zahraničí Jan Lipavský (Piráti) poskytl rozhovor Deníku N, ve kterém se přiznal, že by nerad viděl dosluhujícího ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha v křesle velvyslance ve Finsku, i když jeho nominaci letos schválila vláda Andreje Babiše. (Foto: Youtube)

Podle Lipavského je totiž Vojtěch příliš mladý na tuto pozici.

„Rozumím tomu, když velmi seniorní politik odchází dále pracovat ve prospěch státu do diplomatické pozice. Nedomnívám se, že někteří nominanti z politických kruhů toto kritérium nyní splňují. Abych byl zcela konkrétní, nedomnívám se, že by Adam Vojtěch měl být velvyslancem ve Finsku,“ řekl Lipavský.

Zmiňme, že ministr Vojtěch se měl do diplomatických služeb přesunout už začátkem listopadu, premiér Babiš ale jeho přechod odložil s tím, že musí zůstat ve vládě až do jmenování nového kabinetu.

Lipavský v rozhovoru mimo jiné uvedl, že kriticky vnímá také vyslání zástupce ředitele zahraničního odboru prezidentské kanceláře Petra Pirunčíka na české velvyslanectví v Kyjevě.

Příčinou je to, že všechna vyjádření prezidenta Miloše Zemana vůči Krymskému poloostrovu jsou na Ukrajině vnímána velmi negativně, a proto spojení budoucího českého velvyslance na Ukrajině je podle Lipavského nežádoucí.

„Česko má výborné vztahy s Ukrajinou, ovšem s výjimkou prezidenta. V situaci, kdy by Česko vyslalo diplomata, který dlouhé roky pracoval pro prezidenta Miloše Zemana, bude mít velmi náročnou misi,“ soudí Lipavský.

Zdroj: snews.com