Návštěva prezidenta Miloše Zemana v ÚVN v Praze ze strany předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka budí vášně. (Foto: Facebook)

Vondráček totiž včera uvedl, že mu Zeman podepsal rozhodnutí o svolání nové Sněmovny, ale mnozí začali poukazovat na to, že podpis nemusí být pravý.

Věcí se tak bude zabývat policie, která prošetří, zda někdo podpis Zemana nezfalšoval.

Včera jsme uvedli, že Vondráček zavítal do Ústřední vojenské nemocnice, aby jednal s prezidentem.

Reakce Vondráčka v plném znění:

„Musím reagovat na šířící se spekulace a zavádějící zprávy ohledně mé včerejší návštěvy prezidenta České republiky v pražské ÚVN. Velmi mě mrzí, co událost rozpoutala.

Pozval mě sám pan prezident prostřednictvím pana kancléře a já byl přesvědčený o tom, že je vše řádně zkonzultováno s nemocnicí i ošetřujícím lékařem. U vstupu mě vyzvedla ochranná služba policie ČR a zavedla mě až do pokoje pana prezidenta, přičemž Miloš Zeman mě hned zdravil a zval dál. Že tomu nepředcházela konzultace s lékaři, mě následně překvapilo. A upřímně, vás by napadlo, že v Ústřední vojenské nemocnici je možné se k panu prezidentovi dostat bez vědomí lékařů? Celá situace mě mrzí, byla to chyba a chápu rozladění vedení ÚVN. I když ředitel nemocnice jistě ví, že to není o mé osobě, tak přesto se jemu i dalším ošetřujícím lékařům omlouvám. 

Také bych chtěl podotknout, že to nebyla primárně návštěva Radka Vondráčka za Milošem Zemanem, ale jako předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky jsem navštívil prezidenta republiky a cílem mé návštěvy byl ústavní akt rozhodnutí prezidenta republiky o svolání zasedání Poslanecké sněmovny. Pan prezident mi osobně potvrdil, že nechtěl nechat marně uplynout lhůtu, zasedání svolá na 8. listopadu, a následně svolání vlastnoručně podepsal.

Mrzí mě ale i to, že je zpochybňováno, jestli jsem vůbec u pana prezidenta byl, mluvil s ním a jestli svolání zasedání vážně podepsal on. Nejsem člověk, který by lhal, vymýšlel si. Navíc z respektu k panu prezidentovi, jeho úřadu, ale i veřejnosti bych si nic takového nikdy nedovolil. 

Zároveň musím zdůraznit a ohradit se proti tomu, že bych kdy komentoval zdravotní stav pana prezidenta. Nejsem lékař. Nic takového mi nepřísluší. Proto jsem to ani nedělal a všechny takové dotazy jsem s ohledem na přání pana prezidenta odmítal. Popsal jsem pouze, jak na mě působil, a krátce i to, o čem jsme se spolu bavili. Jsem přesvědčený, že má na tyto informace veřejnost právo.”

Radek Vondráček, předseda PSP České republiky