V neděli do republiky přišla studená fronta a spolu s ní i silné bouřky a lijáky. Meteorologové arují před záplavami na jihu Čech, v Jeseníkách a Beskydech. Na některých tocích může hladina řek vystoupat až na druhý povodňový stupeň. (Foto: Fotolia)

Tropy na přelomu týdne vystřídá vydatný déšť. Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) od nedělního odpoledne potrápí silné bouřky s přívalovými dešti Česko a západ Moravy. Výstraha platí od 12.30 hod do pondělních 02.00 hod. Spadnout může až 70 mm srážek. Bouřky budou postupovat ze západu země a postupně se rozšíří přes sever a jih do středních Čech.

Srážky budou trvat až do úterního odpoledne a s výjimkou severozápadní poloviny Čech budou místy vydatné. Na severovýchodě země může celkem spadnout až 90 mm srážek.

První vlna bouřek zasáhne Prahu, Středočeský, Jihočeský, Plzeňský, Karlovarský, Ústecký a Liberecký kraj. Potom se bouřky přesunou na východ do Královéhradeckého a Pardubického kraje a na Vysočinu.

V neděli odpoledne, večer a v noci na pondělí mohou výrazně stoupnout hladiny zejména menších toků v oblasti Českého lesa, Šumavy, Novohradských hor, v podhůří těchto hor a na tocích odvodňujících jih Českomoravské vrchoviny. Výstraha pro povodňovou bdělost bude platit od nedělních 18.00 hod až do úterních 12.00 hod.

Vydatný déšť hrozí ve středních Čechách, zejména v Benešově, Čáslavi, Dobříši, Kolíně, Kutné Hoře, Poděbradech, Příbrami, Sedlčanech, Vlašimi a Votici. Intenzivní srážky se budou vyskytovat v Královéhradeckém a Pardubickém kraji.

V Olomouckém a Moravskoslezském kraji bude od pondělních 02.00 hod do úterního odpoledne hrozit velmi vydatný déšť.

Vzhledem k deštivému počasí ČHMÚ zrušil pro severozápadní polovinu Čech upozornění na nebezpečí vzniku požárů. Počátkem nového týdne lze očekávat ochlazení až o 10 stupňů a více oblačnosti i srážek. Od středy bude docházet k ubývání oblačnosti i srážek.