Meteorologové varují před výraznou bouřkovou situací, zejména ve východních Čechách a na Moravě. (Foto: Flickr)

Dnes nás čeká další výrazná bouřková situace. Před studenou frontou přes naše území zvolna postupuje k východu oblast konvergence – sbíhavosti proudění. Ta se bude vyskytovat horkém, vlhkém vzduchu s velkým množstvím energie dostupné pro bouřkové výstupné proudy. Večer rovněž zesílí i střih větru. na již zmíněné linii konvergence již naskakuje první mělká konvektivní oblačnost, a v příštích hodinách se zde začnou vyvíjet bouřky.

Ty budou mít nejdříve patrně charakter izolovaných multicel, nebo i supercel, ale poměrně rychle se budou slévat do většího bouřkového systému. Ten bude zvolna postupovat k východu. Ačkoliv se objeví segmenty s výraznějšími nárazy větru, zejména ve východních Čechách a na západě Moravy, největším nebezpečím tohoto systému budou přívalové srážky, které budou o to problematičtější v oblastech s vyšším nasycením z předchozích bouřkových epizod. V izolovaných bouřkách budou hlavním nebezpečím velké kroupy (kolem 3 cm) a četnější nárazy větru (i přes 90 km/h podél dráhy bouře).

Vzhledem k opravdu velkému množství energie a poměrně dobré organizaci bouřek lze očekávat, že se výjimečně mohou objevit i výraznější projevy, než je uvedeno a v tom případě bychom reagovali zvýšením stupně výstrahy na oblast, která by měla být takovou bouřkou zasažena. Mírně aktualizovaná výstraha je níže.

ČHMÚ