Skupina aktivistů, která se označuje za tzv. České elfy, provedla rozsáhlou analýzu aktivit on-line médií v ČR za poslední čtvrtletí minulého roku a dospěla k závěru, že proruské postoje v českém informačním prostoru nejsou spontánními názory českých občanů, ale jsou vytvářeny uměle. Informuje o tom portál Britské listy.

Jak se uvádí ve zprávě, cílem analýzy bylo zmapování zdroje dle názoru „elfů“ čtyř nejtypičtějších narativů proruské propagandy.

„1) Proti NATO. Tendenční obsah zaměřený proti Severoatlantické alianci, vykreslování NATO jako světového agresora, který chce zničit Ruskou federaci.

2) Proti EU. Obsah podporující protievropské nálady, líčící ztrátu suverenity ČR v rámci EU, vnucování migrantů, diktát Německa, nesmyslná bruselská byrokracie, EU jako úpadková organizace podporující homosexualismus a zvrácenosti, apod.

3) Proti USA. Líčení našeho spojence a garanta evropské bezpečnosti jako imperialistickou mocnost, nepřátelskou nejen k Rusku, ale i skutečným zájmům ČR.

4) Proruský. Podporuje vidění světa optikou současného ruského vedení — Rusko jako oběť, které nezbývá nic jiného, než se bránit, Rusko jako poslední bašta ochrany křesťanských a konzervativních hodnot a protipól dekadence Západu, glorifikace Vladimira Putina jako osvíceného a silného vůdce, apod.,“ vyjmenovávají aktivisté „hříšné“ názory.

Výsledkem analýzy Českých elfů se stala skupina 22 webů, které se z jejich hlediska podílí na šíření těchto čtyřech postojů. Do seznamu aktivisté zařadili i AC24.cz.

„Čeští elfové na základě svých zjištění,(…) jsou přesvědčeni, že existence těchto nepřátelských narativů v českém informačním prostoru není dána spontánními názory českých občanů, ale je vytvářena uměle, s cílem manipulovat veřejným míněním občanů tak, aby země změnila svou dosavadní zahraničně-politickou orientaci. Tyto manipulace považujeme za významné bezpečností riziko,“ uvádí se ve zprávě.

Takže pokud vám někdy náhodou přijde na mysl zpochybnit suverenitu Česka v Evropské unii, nebo si dovolíte mluvit o USA jako o imperialistické mocnosti, dejte si na to pozor, protože, jak plyne z analýzy Českých elfů, to není váš názor, ale ruská manipulace.