Westinghouse Electric Company LLC je důležitá americká korporace podnikající v oblasti jaderné energetiky, která loni vyhlásila bankrot a byla převzata investiční společností.

Této společnosti by mohla zachránit krk jedině lukrativní zakázka od české vlády na dostavbu dvou českých jaderných elektráren Temelín a Dukovany v celkové sumě kolem 20 miliard euro, což by dost výrazně pomohlo i celé americké ekonomice.

Američané by také byly velmi rádi, kdyby mohli v České republice rozmístit své rakety středního doletu s jadernými hlavicemi. Je možné se domnívat, že právě toto bylo koncem října předmětem návštěvy amerického ministra obrany v České republice.

Erik Best: Chce Trump svrhnout Babiše?

Minulou středu stál americký ministr pro energetiku Rick Perry vedle Andreje Babiše a mluvil o plodném a přínosném dialogu, který spolu ti dva v ten den vedli. Jménem Trumpovy administrativy navíc přislíbil posílení vzájemných vztahů, píše na  svém blogu Erik Best.

Dá se pouze odhadovat, že Američané s arogancí sobě vlastní u Babiše asi nepochodili, protože ten dva dny po americké návštěvě prohlásil, že megainvestícia do dostavby obou elektráren by se měla o deset let odložit.

O tři dny později bylo americké velvyslanectví jedním z partnerů akce, v jejímž průběhu vystupující volali po Babišově rezignaci. Organizátor Koncertu pro budoucnost Nerudný fest.cz předem oznámil, že nepůjde o protest, a pravděpodobně své tvrzení myslel vážně, Mikuláš Kroupa, Mikuláš Minář a další ale akci v protest proměnili. 

Podpora americké ambasády rozvířila spekulace, zda neměly politické události minulého týdne vazbu na Dukovany nebo jiné důležité geopolitické téma. Nezdá se ale pravděpodobné, že by Američané dobrovolně šli do takového rizika, vzhledem k tomu, co by je nepodařený pokus o puč mohl stát. Ambasádu lze určitě vinit ze špatného úsudku, když finančně podporuje projekty určitých českých neziskovek, které navazují na Obamovu éru barevných revolucí. Jen stěží se ale dá předpokládat, že se tímto způsobem snaží svrhnout Babišovu vládu, končí komentář Erik Best.

Moravec: Nejde přece jenom o jaderné elektrárny?

V nedělních otázkách Václava Moravce, předložil Moravec diskutujícím hypotézu, že možná nejde tak o Andreje Babiše, ale o jaderné elektrárny…

Všichni účastníci dikuse tyto spekulace odmítli s tím, že s kauzou Čapí hnízdo přece nějaké jaderné elektrárny a zbraně nijak nesouvisí.

Zdroj: pz.cz, finalworld.com