Vláda České republiky neposkytla žádné přesvědčivé důkazy oficiální verze incidentu ve Vrběticích, do něhož měli být údajně zapojeni ruští agenti GRU. (Foto: Youtube)

Ve svém komentáři pro agenturu RIA Novosti to uvedl bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby Andor Šándor.

Bezpečnostní analytik Andor Šándor se znovu vyjádřil k oficiální verzi vysvětlující výbuchy muničních skladů ve Vrběticích. Chybí podle něj potřebné důkazy potvrzující oficiální verzi české vlády.

„Překvapilo mě oficiální vysvětlení událostí ve Vrběticích, s nimiž přišla česká vláda. Já netvrdím, že to není pravda. Ale nedostali jsme ani jeden kvalitní důkaz toho, že tohle (výbuch skladů – pozn. red.) učinili agenti GRU. To, že Čepiga a Miškin byli v té době v Ostravě – je potvrzeno záznamy z hotelu, ale to, že skutečně byli (ve skladech – pozn. red.) ve Vrběticích, popírají jak představitelé firmy Imex Group, tak i její advokát,” poukázal na klíčové neshody kauzy český generál.

Šándor byl velice překvapen tím, že po uplynutí téměř sedmi let od samotného incidentu ve Vrběticích představitelé české vlády nepředložili žádné důkazy, přesto se rozhodli vyhlásit natolik senzační verzi.

„Pokud tyto výbuchy opravdu zorganizovali lidé z GRU, tak by měli mít nějaké komplice v samotném skladu a na státní úrovni, kteří by jim poskytli informace o tom, že daná firma se chystá odvézt zbraně do Bulharska. Přece se o tom nemohli dozvědět z Komsomolské pravdy, že ano? (ruské noviny – pozn. red.)” říká Šándor.

Dále český analytik vyslovil přesvědčení, že Imex Group by nemohla v roce 2014 získat oficiální povolení na vývoz zbraní do zakázaného regionu.

„Já jsem pracoval v této oblasti a vím, že státní úřady velmi přísně dohlížejí na výdej licencí na export zbraní. Například platí kategorický zákaz na export zbraní soukromými firmami do konfliktního regionu, to pečlivě kontrolují ministerstvo zahraničí, speciální služby a policie. Já nevěřím tomu, že by Imex Group mohla exportovat zbraně na Ukrajinu. Je možné, že chtěla poslat ty zbraně tomu bulharskému obchodníkovi (Emilianovi Gebrevovi – pozn. red.). Bulharsko v roce 2014 již bylo členem Severoatlantické aliance a dovoz zbraní do této země nedával důvod obavám,” tvrdí analytik.

Šándor rovněž podotkl, že nemá sebemenší pochyby, že by Česko v žádném případě nedovolilo vývoz zbraní na Ukrajinu či do Sýrie.

Prohlášení vlády byla chaotická

Český generál si myslí, že členové vlády nebyli připravení k této situaci, což potvrzuje i to, že jejich prohlášení byla chaotická, samotná vláda zjevně měla naspěch.

„Zaprvé já nevěřím tomu, že se o tom (premiér Andrej Babiš a první vicepremiér Jan Hamáček – pozn. red.) dozvěděli na poslední chvíli. Zadruhé byli nuceni k tomu, aby odhalili tuto informaci na tiskové konferenci v sobotu večer, protože se obávali úniku informací do médií. Oni nebyli připravení, udělali všechno chaoticky. Co se týče úniku důležité informace, v Česku je to běžná věc, bohužel,” poskytl svou interpretaci událostí Šándor.

Perspektiva rusko-českých vztahů

Český expert také poznamenal, že vzájemné neshody mezi ruskou a českou stranou zatím nejsou překonány. Současný počet diplomatů, na němž se dohodli Moskva a Praha, je podle Šándora příliš malý. Dalším výrazným problémem pro Česko je omezení možnosti zaměstnávat ruské občany ve svém zastupitelství v Moskvě, což znamená, že Praha bude muset posílat do Ruska své vlastní lidé, což povede ke zvýšení nákladů.

Šándor nevyloučil, že po uplynutí určité doby obě strany mohou podniknout kroky k tomu, aby dosáhly kompromisu v řadě citlivých témat. Zatím si nemůžeme být jistí, že jsme u konce tohoto diplomatického napětí.

Zdroj: snews.com