Společné velení iráckých ozbrojených sil uvedlo, že americká armáda stažená ze Sýrie by měla opustit irácké území, protože jim byl povolen pouze tranzit. (Foto: Flickr)

Dříve americký ministr obrany Mark Esper řekl, že asi tisíc amerických vojáků, kteří jsou staženi ze severních oblastí Sýrie, půjde do západního Iráku.

„Společné velení objasňuje, že všechna americká vojska stažená ze Sýrie dostala povolení vstoupit do iráckého kurdského regionu, jen aby opustila Irák," uvedly irácké bezpečnostní síly v prohlášení, které citovala RIA Novosti.

„Americké síly nedaly žádný souhlas s pobytem v Iráku,“ zdůraznilo prohlášení.

Americké síly již opustily většinu svých základen v syrských provinciích Aleppo, Al-Hasaka a Rakka a stáhly svůj kontingent do základen v Iráku.

Rozhodnutí opustit severovýchodní Sýrii učinil Washington po zahájení turecké vojenské operace 9. října proti kurdským ozbrojeným formacím, které jsou v posledních několika letech spojenci USA v boji proti teroristické skupině „Islámský stát“.

Od roku 2014 vedly Spojené státy a jejich spojenci operaci proti IS v Sýrii a Iráku, přičemž v Sýrii jednaly bez souhlasu oficiálních orgánů země.

Zdroj: pz.cz