Lidé a roboti se dali dohromady, aby objevili nejhlubší světovou podvodní jeskyni nacházející se v České republice. Jeskyně zvaná Hranická propast dosahuje ohromující hloubky 1 325 stop (404 metrů). Je tedy o asi 39 stop (12 m) hlubší než ta, která je teď druhou nejhlubší jeskyní, tj. italská Pozzo del Merro.


Polský potápěč Krzystof Starnawsi začal s potápění v Hranické propasti, která byla teď určena jako nejhlubší zatopená jeskyně, před 20 lety.   Credit: Photograph by Marcin Jamkowski/National Geographic 

Polský potápěč Krzystof Starnawski zkoumal Hranickou propast poprvé v roce 1999. Typ vápencové formace, jaký objevil, ho vedl k domněnce, že jeskyně by mohla dosahovat do větší vzdálenosti, než kam ho dovede jeho potápění. Proto Starnawski vedl česko-polskou expedici k prozkoumání jeskyně částečně podporovanou grantem od National Geographic, což obnášelo četné ponory během posledních dvou let, aby nasbírali více dat. Vápencová propast byla nakonec změřena pomocí dálkově ovládaného podvodního prostředku (ROV) a bylo zjištěno, že je nejhlubší na světě.

Při potápění v roce 2014 se Starnawski dostal do 656 stop (200 m) hloubky, o čemž věřil, že to je dno této zatopené jeskyně. Našel však úzký průchod, který vedl do dalšího vertikálního tunelu, který přesahoval rozsah sondy, kterou Starnawski používal k měření hloubky jeskyně – provázek došel na 1 260 stopách (384 m), jen těsně za Pozzo del Merro, která dosahuje 1 286 stop (392 m) hloubky. [Amazing Caves: Pictures of the Earth's Innards]

„Je to potápěč do hlubokých jeskyní, a tak toužil prozkoumat i ty nejhlubší části systému,“ řekl Live Science Marcin Jamkowski, člen expedičního týmu a filmař dobrodružství.