Palestinského velvyslance v Praze zabila exploze. Výbušné zařízení se nacházelo ve starém trezoru. Byla to nešťastná náhoda, nebo úmysl? Prahou otřásl hned zkraje nového roku výbuch. K smrtící explozi došlo na diplomatické půdě – v objektu budoucí palestinské ambasády v pražském Suchdole. Incident si vyžádal jednu oběť: šéfa zastupitelského úřadu Palestiny v České republice Džamála Muhammada Džamála.


[quote align="center" color="#999999"]

„Vážně zraněný muž byl z Internacionální ulice převezen do Ústřední vojenské nemocnice s vážnými poraněními ve stavu umělého spánku. Další zraněnou byla žena, která z důvodů nadýchání kouřových zplodin a stresové reakce byla převezena do motolské nemocnice,“ sdělila médiím mluvčí pražské záchranné služby Jiřina Ernestová.[/quote]

Palestinský velvyslanec utrpěl zranění hrudníku, břicha a hlavy, která, jak se následně ukázalo, byla neslučitelná se životem.

Česká policie na místě okamžitě zahájila vyšetřování. Rezidenci diplomata prohledávali pyrotechnici a kvůli obavě z dalších možných výbuchů bylo více než padesát osob z okolních domů evakuováno. Jak vyšlo najevo, velvyslanec se nestal obětí výbuchu plynu nebo dopisové bomby, ale nálože, ukryté ve starém sejfu.

[quote align="center" color="#999999"]

„Provedli jsme ohledání místa činu, podle prvotních informací nic nenasvědčuje tomu, že by se jednalo o teroristický čin. Během bezpečnostní prohlídky pyrotechniků nebyl nalezen žádný nástražný výbušný systém ani v budově velvyslanectví, ani v bytě velvyslance,“ uvedla mluvčí pražské policie Andrea Zoulová. „V úvahu připadá nedbalostní manipulace s výbušným systémem, případně samovolná iniciace,“ dodala.[/quote]

Verzi o možném atentátu vyloučil rovněž policejní prezident Martin Červíček. „Neexistuje jediná indicie, která by nasvědčovala tomu, že došlo k teroristickému útoku,“ sdělil České televizi.


Podle dosavadních informací vše vypovídá o tom, že výbuch způsobila nešťastná náhoda. Jak informovala palestinská tisková agentura Maan, diplomat chtěl provést inventuru obsahu trezoru. Smrtící zařízení bylo nastaveno tak, že explodovalo až po určité době – zrovna v okamžiku, kdy Džamál poslal manželku pro psací potřeby. To ženě, se vší pravděpodobností, zachránilo život.

Palestinský ministr zahraničí Rijád Málikí prohlásil, že se jednalo o trezor, který se po léta nacházel ve starém palestinském velvyslanectví v Praze a pak byl přemístěn do nových objektů . „Sejf byl nedávno přemístěn ze staré budovy velvyslanectví, původně ale pocházel z objektu, kterou využívala Organizace pro osvobození Palestiny pro své kanceláře v 80. letech,“ uvedl Málikí. Jak dodal, trezor nikdo neotevřel bezmála čtvrt století.

Nehledě na oficiální verzi pražské policie, se objevují i spekulace, podle níž velvyslancova smrt nebyla náhodná. Džamál Muhammad Džamál se narodil v libanonském Bejrútu a v osmnácti letech se připojil k palestinskému militantnímu hnutí Fatah. Poté začala jeho diplomatická kariéra strmě stoupat. V roce 1979 působil na velvyslanectví v Bulharsku, o pět let později byl vyslán do Československa. V České republice pobýval i po sametové revoluci, než byl v roce 2005 jmenován generálním konzulem v egyptské Alexandrii. Loni v říjnu se znovu vrátil do Prahy jako šéf palestinské diplomatické mise.

Jak uvedla agentura Maan s odkazem na osoby z Džamálova okolí, velvyslanec se mohl stát obětí zvláštní operace izraelské rozvědky Mossad. Údajně kvůli nedávné přednášce o rasistické politice Izraele, která proběhla v Praze.

Také velvyslancovi kolegové nevylučují, že se mohlo jednat o vraždu. Agentuře Nová Čína to sdělil nejmenovaný palestinský představitel. Podle jeho slov palestinské úřady nevylučují, že Džamál „zemřel následkem předem připraveného atentátu.“

Zpravodajský a komentátorský portál thecommentator.com uvedl, že v Praze mezi novináři koluje o původu výbušniny „zajímavá teorie“, která se sice může nakonec ukázat jako nepravdivá, má ale přesvědčivý základ. Explozi mohl způsobit semtex, což je plastická trhavina vyvinutá v 50. letech v Československu. Jak server upozornil, semtex v období studené války získaly arabské teroristické skupiny a režimy podporující Palestince. Není vyloučeno, že výbušnina mohla být uložena v sejfu.

Zdroj: czech.ruvr.ru