USA během pandemie COVID-19 vyvolaly těžkou kritiku pro nedostatek internacionalismu a solidarity. (Foto: Flickr)

Od krádeže zdravotnického materiálu během první vlny propuknutí nemoci až po pokračování v zásobování vakcínami a agresi proti mnoha zemím, Washington během pandemie neuspěl v roli efektivního vůdce.

Navzdory tomu, jak ironické bylo chování americké vlády doposud, oznámil prezident Joe Biden ve čtvrtek podrobnosti o celosvětové distribuci vakcín USA, v rámci které budou USA do konce června sdílet 80 milionů dávek vakcíny se zeměmi po celém světě, s okamžitým uvolněním 25 milionů dávek.

„Nesdílíme tyto vakcíny, abychom si zajistili laskavosti nebo ústupky. Sdílíme je, abychom zachraňovali životy a vedli svět k ukončení pandemie, silou našeho příkladu a našimi hodnotami,“ uvádí Bidenovo prohlášení.

„Silné americké vedení je nezbytné pro současné ukončení této pandemie a pro posílení globální zdravotní bezpečnosti pro zítřek – pro lepší prevenci, detekci a reakci na další hrozbu. USA budou v našem společném boji proti tomuto viru světovým arzenálem vakcín,“ uvádí se v prohlášení.

Tyto dávky, z nichž mnohé budou distribuovány prostřednictvím programu COVAX, značně zvýší produkci tohoto programu, který doposud odeslal jen něco málo přes 76 milionů dávek. To však nemluví o chrabrosti nějakého neexistujícího amerického internacionalismu, ale spíše podtrhuje selhání rámce COVAX, protože se spoléhal na štědrost bohatých zemí.

Jistě, Bidenův plán dodávat vakcíny, zvláště když je v zemi přebytek, je pozitivním začátkem, ale USA musí být ambicióznější, pokud chtějí skutečně vést a stát se „světovým arzenálem vakcín“. Pokud je navíc cílem tohoto plánu zajistit očkování co nejvíce lidí, pak by USA měly podporovat širší mnohostranné úsilí, které se neomezuje pouze na bohaté země.

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak toho dosáhnout, by bylo ukončení politiky a taktiky informační války pocházející z USA, které podkopávají vakcíny vyvinuté v jiných zemích, jako je Čína, Rusko nebo Kuba, a skutečně pracovat pro společné dobro.

Biden uvedl, že jeho administrativa „bude i nadále sledovat vědu a úzce spolupracovat s našimi demokratickými partnery na koordinaci multilaterálního úsilí, mimo jiné prostřednictvím G7,“ ale toto prohlášení si ve skutečnosti odporuje. Důvodem je to, že věda a politika se nemíchají a poslední polovina tohoto prohlášení je politická, protože zde Biden říká, že USA budou podporovat vědu pouze do té míry, do jaké podporuje globální mocenskou konsolidaci USA a jejich „demokratických partnerů,“ což v zásadě odkazuje pouze na bohaté země, jako jsou země G7.

Pokud by se USA objektivně zajímaly o „vědu“, pak by na COVID-19 dosud nezemřelo téměř 600 tisíc jejich občanů; americká vláda by se nepokoušela odvrátit pozornost od svého naprostého neúspěchu tím, že by zveřejňovala směšnou teorii „úniku viru z laboratoře“ a americká média by nepublikovala každý den zprávy, které by zpochybňovaly účinnost vakcín produkovaných nezápadními zeměmi.

Proto je americký plán distribuce vakcín v zásadě politický: jde jen o propagaci značky několika bohatých zemí, které nedokázaly svět zodpovědně vést globální katastrofou a byly přistiženy při činu. Navzdory tomu, co Biden řekl ve svém prohlášení, se USA pokusí využít své zásoby vakcín ke zvýšení své měkké síly a ke konsolidaci podpory pro své větší geopolitické ambice.

Bradley Blankenship