Na tuto otázku může skvěle odpovědět starý experiment, kdy se do skupiny najatých herců, umístí respondent, který má podle pravdy odpovídat na to, která úsečka je stejně dlouhá jako ostatní.

Účastník experimentu ale neví, že ostatní lidé jsou herci a jsou instruování, aby lhali a odpovídali špatně, ale ve vzájemné shodě.

Bohužel, NAPROSTÁ VĚTŠINA lidí, kteří experimentem prošli, nakonec podlehnou a přidají se ke stádové špatné odpovědi.

Důvody jsou různé – snaha nevypadat jako blbec, stádovost, pohodlnost, podrytí vlastního úsudku atd… Skvělý je poslední účastník experiementu, který ani počáteční fázi nepředstírá. Ano, i tací mezi námi jsou.

A přesně toto všechno se teď děje s covidem a jakoukoli další manipulací, které společnost zrovna podléhá. Právě tato stádovost a konformismus znemožňuje ptát se i na základní otázky – třeba o vedlejších efektech očkování, skutečných příčinách energetické krize, zdražování, nebo o pozadí války na Ukrajině.

A pak je tu samozřejmě starý dobrý strach.

Další video je delší a probírá více do hloubky fenomén takzvané masové psychózy, která bohužel odpovídá na zbytek otázek, proč většina podlehla, ale ukazuje pozitivní cestu, jak z toho ven.

A přesně o to se už dva roky se Zdravým fórem snažíme.

Určitě doporučuji věnovat 20 minut času a celé video v klidu shlédnout.

Jan Tománek