Říká se, že nepřející lidé nebývají ve svých závistivých útocích na šikuly, kterým se dobře daří díky jejich šikovnosti, moc úspěšní, protože když takového šikulu hodíš do vody, vyplave s rybou v zubech. (Foto: Flickr)

Proto, když nepřejícné kruhy v USA začaly se svým honem na příliš konkurenceschopnou Huawei jako na čarodějnici, do čehož se jim podařilo zatáhnout administrativu, aby ji „hodily do vody“ uvalením sankcí, tak jsem s napětím čekal, jaké budou ty ryby, s nimiž Huawei z vody vyplave. A teď se zrovna jedna taková ukořistěná rybka, z vody, kam byla vhozena, ukazuje, když firma vytáhla nový vlastními silami vyvinutý operační systém Harmony, čímž ukazuje, že rozšiřuje portfolio svých produktů i do oblasti software.

Ale asi bychom se na příběh úspěchu této společnosti měli podívat z širší a delší perspektivy. Její příběh v podstatě začal příběhem americké ICT firmy IBM. Ta v USA vyrostla na, svého času, největší podnik reálného (ne finančního) kapitálu. Byla ale úspěšná moc. Byla tak velká a úspěšná, že banky nebyly schopny nad ní převzít kontrolu. Poštvaly na ni tedy federální vládu, aby ji pomocí protikartelových zákonů rozkouskovala na firmy menší, které si už banky mezi sebe rozdělí. V USA je to totiž tak, že je-li firma reálného kapitálu moc úspěšná a samostatná, tak se musí rozdělit na menší, zbavit samostatného managementu a převzít pod kontrolu bank. Bank se to ale netýká, a když je banka na zhroucení, tak je příliš velká, aby padla, a z dluhů ji vykoupí stát a Fed.

IBM se tedy stala takovou domácí vnitřní americkou Huawei, které šly po krku banky a vláda. Nakonec přežila díky japonské konkurenci, protože USA se bály, že když ji rozdělí, tak je Japonsko sesadí z postavení jedničky v ICT technologiích. IBM proto vyvinula i novou strategii růstu. Začala kolem sebe vytvářet složité rozrůstající se sítě vzájemně se doplňujících a kooperujících společností, přičemž samotná IBM je převážně integrátorem této rostoucí sítě, ač sama neroste, ale roste ta síť, se kterou jsou investoři do IBM i kapitálově provázáni. Jako návazná síťová firma IBM byla svého času založena i firma Microsoft.

IBM tento systém sítí kolem sebe spřádá po celém světě včetně Číny, kde do pavučiny IBM patří třeba Lenovo, ovšem nejprominentnějším se v čínském předivu kolem IBM stalo šikovné výrobní družstvo Huawei. To také vyškolila nejen, aby se stalo výborným výrobcem a vývojářem síťových technologií, ale také, aby kolem sebe umělo spřádat sítě navazujících a kooperujících společností, které se vzájemně doplňují, takže v současnosti není třeba v takovém Německu síť provázaných firem tvořící s Huawei dohromady jakousi nad-firmu o nic menší než v Číně a USA skřípou zuby, že Němce nemohou přimět, aby Huawei jako řádná země „svobodného“ světa bojkotovalo nebo alespoň šikanovalo.

V samotné Číně, kde má přednost reálný kapitál a banky se hlídají, aby zůstaly službou reálné ekonomice a ne jejím uzurpátorem, se Huawei vede dobře. Jenže je moc konkurenceschopná vůči americkým podnikům síťových technologií i příliš rychle rostoucím firmou reálného kapitálu vymykající se kontrole bank, a tak se takový útok americké oligarchie jako kdysi proti IBM nasměroval proti její šikovné žačce, která už svou učitelku IBM předehnala – Huawei.

Ta se ale teď s předvedením nového operačního systému (OS) Harmony ukazuje, že přestává být jen světovou jedničkou v síťových technologiích, nýbrž že má ambice se obdobnou jedničkou stát i ve vývoji softwaru, čímž zároveň rozšiřuje portfolio, aby nebyla tak zranitelná zákazem prodeje amerických čipů této firmě.

A jelikož se USA svými bojkoty, lámáním spojenců a zákazy prodejů čipů nepodařilo ohrozit postavení firmy jako jedničky čínského i světového sektoru 5G technologií provázané do ohromné celosvětové sítě spolupracujících společností a odběratelů v určité vzájemně výhodné symbióze, tak Amerika svým podvracením více než Huawei rozvrací vlastní i celosvětovou ekonomiku, teď proto postiženou nedostatkem čipů.

Čínský průmyslový analytik Ma Jihua o ní říká: „Huawei jako poskytovatel a provozovatel komplexních ICT řešení zabezpečuje fungování dolů, výrobců fotovoltaiky, finančních společností, přístavů i chovů prasat. Není to už jen dodavatel hardwaru, ale i softwaru a poskytovatel služeb.“

Její zisky z poskytování služeb musí být obrovské a nejspíš ještě lepší než z výroby hardware, vidí to Ma.

Loni Huawei vrátila Americe úder spuštěním projektu Nanniwan a ten se soustřeďuje na udělátka, pomocí kterých se lze vyhýbat americkým technologiím.

Ve městě Nanniwan byla během války s japonskými dobyvateli rozběhnuta výroba, která vyřešila ekonomické těžkosti na bráněném území, a dosáhlo se soběstačnosti, a neboť teď jde v obraně proti americké ekonomické agresi o něco podobného, jako při odporu k japonské vojenské agresi, tak je název projektu výstižný.

Letos v únoru zakladatel a ředitel Huawei Ren Zhengfei tento projekt potvrdil, přičemž vysvětlil, že název poukazuje na rozběh výroby, která vede k sebe-záchraně.

„My jsme např. udělali ohromné průniky na trhy v oborech jako těžba uhlí, výroba oceli, hudební průmysl, chytré obrazovky, PC a tablety. Na trhu mobilních telefonů vůbec nemusíme záviset,“ vysvětloval.

Podle analytiků za ten rok Huawei silně rozvinula zavádění svých ICT technologií do spousty technických sektorů.

Velmi ziskové např. začaly být dodávky elektroniky pro průmysl vozidel, kdy už desítky výrobců vozů jejich chytrých řešení využívají. Huawei na to jde i přes šikovný marketing. Chystá se zavést systém, kdy si v obchodech Huawei kromě chytrých telefonů atp. budete moci koupit i auta od těch výrobců, kteří od Huawei berou elektroniku a ICT služby.

Výše uvedený Ma také slibuje: „V nadcházející éře Internetu věcí (IoT), bude Huawei se svým operačním systémem Harmony a svými schopnostmi v 5G sítích určitě v první linii postupu. Má potenciál překonat Apple a i Google.“

Nicméně největší konkurenční boj ji asi čeká se společnostmi, kterým se daří se prudce rozvíjet např. díky tomu, že působí v o dost svobodnějším tržním prostředí, než je to americké, tedy zejména se společnostmi z Číny, jako je Xiaomi, která je jedničkou v rozrůstajícím se sektoru chytrých domácích spotřebičů, a od firem Alibaba a Tencent.

No a nezapomínejme, že Huawei je stejně jako špičkou ve vytváření komunikačních sítí, i špičkou ve spřádání provázaných sítí vzájemně se doplňujících kooperativních podniků, kdy stejně jako IBM ten rozvoj a kapitálový růst „deleguje“ do celé té sítě, což je nejen výborné pro růst businessu a inovací jako takových, ale dovede to i odstínit od útoků. Ty věci, na které jsou sankce na dodávky pro Huawei sama přenechá svým doplňujícím se spojencům a bude jim k tomu třeba poskytovat software.

Stejně jako přežila její někdejší učitelka IBM díky síti útoky bankéřů a tržních regulátorů proti reálnému kapitálu na americkém trhu, používá šikovná a až příliš konkurenceschopná Huawei stejný postup.

Zdroj: cri.cn