Papež František naléhal na křesťany, aby změnili ohledně imigrace přístup, protože pochybení těch, co migranty nevítají, vyrůstá ze sobectví a živí jej „řeči populistů.“ František promlouvající v úterý ve Vatikánu k účastníkům konference o „Migraci a míru“ řekl, že pro migranty prchající před „konflikty a strašlivými perzekucemi“ je zapotřebí „dostupných a bezpečných humanitárních kanálů“.


„Širší programy vítání,“ řekl, „s upřednostňováním osobních setkání a s umožněním většího množství služeb spolu s vyššími zárukami, že se jim to podaří.“

Ve stejný den varoval předseda Europarlamentu Antonio Tajani, že nebude-li se rychle a efektivně řešit africký problém sucha a podvýživy, tak se do Evropy začnou tlačit „miliony a miliony Afričanů“ a hráze a zdi na jejich zadržení stačit nebudou.

Je třeba opravdového příklonu k dobrému srdci, řekl papež, protože odmítání migrantů „ve svém kořeni vyrůstá ze sebestřednosti a zhoršují to populistické řeči.“

Abychom s těmito trendy bojovali, musíme „překonat lhostejnost“ a „vzdorovat strachu štědrým přístupem vítání těch, kdo klepou na naše dveře,“ řekl.

František vyjadřoval své přesvědčení, že migrace je dnes ve většině případů nucená, a sice „vyvolaná konflikty, přírodními katastrofami, perzekucemi, klimatickými změnami, násilím, extrémní chudobou a nelidskými životními podmínkami.“

V papežových zmínkách o populismu, co rozdmýchává plameny odmítání, se odráží nedávné komentáře vatikánského ministra zahraničí kardinála Pietro Parolina, který řekl, že Svaté stolici dělá starosti mezinárodní vzestup populistických a nacionalistických hnutí.

Kardinála Parolina se v interview vysílaném minulý týden v italských večerních zprávách ptali, zda Vatikánu dělá starosti to, co tazatel nazval „šířením nacionalismu a populismu nejen v Evropě, ale i ve Spojených státech s Donaldem Trumpem.“ „Myslím, že ano, myslím ano,“ řekl Parolin. „Takováto vyústění určitě nejsou dobrým znamením,“ jelikož mnohá „jsou zrozena ze strachu, který není dobrým rádcem.“




Loading...