AC24.cz

AC24.czZe světaAmerické námořnictvo střílelo po iránských plavidlech v Hormuzském průlivu

Sociální sítě

Reklama

Americké námořnictvo střílelo po iránských plavidlech v Hormuzském průlivu

Americké námořnictvo vypálilo tři střely na iránská plavidla během nedělní noci poté co se  přiblížili ve vysoké rychlosti v Hormuzském průlivu. (ilustrační foto)

Podle představitelů amerického ministra obrany, se USS Mahan pokusil vytvořit kontakt s blížícími se plavidly, které patřili iránské revoluční stráži a žádala je snížit jejich rychlost, ale jelikož nereagovali, tak na ně vypálily tři „varovné“ střely.

Rt.com píše:

Podle Reuters se iránské lodě přiblížily na vzdálenost asi 800 metrů k USS Mahan, který chránil ostatní americké plavidla. 

Na konci listopadu namířilo malé iránské plavidlo svojí zbraň na americký vrtulník v Hormuzském průlivu, uváděl tenkrát Pentagon. Incident se udál v mezinárodních vodách, poznamenala americká armáda.

Tento spor je jen jedním z mnoha v záplavě podobných incidentů, které se staly v roce 2016 a zahrnovaly iránské a americké námořnictvo. V červenci byly lodě USS New Orleans a jeho doprovodná loď USS Stout, což je torpédoborec s řízenými střelami sledovány několika iránskými plavidly jejichž posádka filmovala námořníky. 

Nejvíce známý případ se však odehrál v lednu 2016, když bylo 10 amerických námořníků vzato do vazby, protože jejich lodě vstoupili do iránských vod.

Záběry později ukázaly amerického opraváře klečícího na palubě hlídkového člunu s rukama nad hlavou seděl v místnosti, kde od Iránců dostal čaj a jídlo. Pentagon později oznámil, že američtí námořníci přešly do iránských vod, kvůli závadě v navigačním systému.

Hormuzský průliv je umístěn mezi Omským zálivem a Perským zálivem. Je to jediná mořská cesta z perského zálivu do otevřeného oceánu a je jedním z klíčových světových námořních míst, kde lodě mohou proplout „úzkým průchodem“.

Teherán opakovaně hrozil uzavřením této cesty pro USA a další mezinárodní síly v průběhu politického napětí, které se dělo. Hormuzský průliv je velmi důležitý jak pro regionální bezpečnost, tak bezpečnost globální ekonomiky a představujte zhruba jednu třetinu světových dodávek ropy. Udržování námořní dopravy přes tuto úzkou stezku je zásadní pro plynové a ropné dovozce, jako jsou USA nebo Čína.

USS Mahan je třida Arleigh Burke uvedená do provozu v roce 1998. Je vyzbrojen desítkami raket Tomahawk, které mají rozsah asi 1000 námořních mil (asi 1900 km) a jsou použity pro přesné zaměření cíle.

Sean Adl-Tabatabai

Komentáře   

+90 # Dost3 2017-01-12 11:16
Íránské výsostné vody zaminovat a hned budou USA navigační systémy fungovat tak jak mají a i při jejich poruše budou USA plechovky vědět kam nemají lézt.
To samé v Sýrii - ochránit vzdušný prostor automatickou protivzdušnou obranou a USA rogala na to upozornit.
Jinak to s těmi provokatéry nelze.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+85 # olinka21 2017-01-12 11:21
Je vidět,že se časy opravdu mění. Kdo by si ještě nedávno dovolil neuposlechnout okamžitě rozkazu USS army.
To,jak se k tomu amíci postavili, je přesně v jejich stylu: My jsme páni světa a můžeme si dělat,co se nám zlíbí: střílet,drancov at,krást,lhát a osočovat druhé,že to oni jsou ti agresoři
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+33 # Volodimir ukrut 2017-01-12 14:57
Neznám podrobně námořní zákon o pirátství, ale melo by se jednat takto jednat narušení výsostných vod brát jako drancování a vyřešit to jako rusové s pirátstvím bylo to rychlé a bez servítek.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+6 # Gabriel 2017-01-13 09:27
prosím vás ,lidičky,neblbn ěte.nemohli jednat jináč...jen nechtěli dopadnout jako jejich kolegovéproto těch pár granátů vypálili. kdyby se ale iránci nasrali,tak jim zbydou jenom šnorchle k přežití :-)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+63 # Lucif 2017-01-12 11:22
Iránci si dovolili pri svojom pobreží agresívne sa ponáhľať domov na obed? Ešteže nikto z amerických námorníkov, nevinne hliadkujúcich v amerických výsostných vodách, nebol zranený! :-)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+24 # Monika lkema 2017-01-12 15:50
USA námořní vojsko a jejich skořápky urychleně potopit ! Přiště už tam strašit a řvát nebudou !
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
-2 # Petko Kotov 2017-01-12 15:55
Iran si je moc dobre vedomy ze behem sankci nakoupili neucinne zastarale ruske zbrane a diky tomu omylu nema cenu se pokouset americke armade vzdorovat. Vzdyt se jeste nestalo aby nejaka zeme ktera se vybavila zbranema od Rusu nejak ohrozila armady USA nebo NATO. Vzdy jejich PVO z Ruska vydrzela nekolik minut aniz by kohokoliv ohrozila a pak byl i zbytek zoufalcu s ruskymi zbranemi brzy znicen.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+7 # Piovarči 2017-01-12 22:52
ISILáci pri Raqqah sú v obkľúčení

Wádí Barada. SAA+ hlási plné ovládnutie Basimeh

aragonit9.blogspot.sk/.../...

Businesss s ľudskými orgánmi se přestěhoval z Ukrajiny do Sýrie.

Na světlo vycházejí hrůzné detaily o obchodu s lidskými orgány v Aleppu. Je zadokumentováno minimálně 18 tisíc případů...
Po osvobození Aleppa, druhého největšího města Sýrie, vycházejí na světlo další hrůzné detaily vlády džihádistů.
Místní obyvatelé odhalili arabské verzi Sputniku mechanismus dobře zavedené sítě obchodu s orgány a seznam jejich cen.
www.svetkolemnas.info/.../za … ymi-organy
Islamisté našli slabinu tanků Leopard, Turecku zničili deset strojů
12. ledna 2017 17:00
Radikálové Islámského státu přišli na slabinu tanků Leopard 2 a v boji o severosyrské město al-Báb jich nejméně deset zničili. Tanky patřily turecké armádě, která bojuje proti islamistům v Sýrii od loňska. O vyřazení deseti tanků informoval německý list Die Welt.
Zdroj: zpravy.idnes.cz/.../ … anicni_ert
6 lietadiel Su-24 M/M2 bolo prevezených z letiska Hmeimim do Ruska kvôli údržbe a generálke. Zajtra odletí ďalších 6 lietadiel do Ruska.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+14 # 56fe9sc4s6d76af4289d59ac1500faa13df081e2 2017-01-12 16:00
Prezidenti při odcházení tropí hlouposti, Klaus amnestoval, Obama přidá ještě pár bomb nad rámec 26000, které zatím nechal shodit... Jsem zvědav, jak nakonec dopadnou ta invazní vojska, co se teď u sousedů vyloďují. Nevím, že by šly s HUMVEE na Ivana? Funny, ten by je rozprášil na mikromolekuly.. .
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+24 # Dědouch1 2017-01-12 17:21
Humwee tam po svých nedojede a v tomto počasí, jakmile típne motor, už ho nenatočí. To množství je prd do Stromovky. Je to síla proti nám. Proti neozbrojenému obyvatelstvu členských států by možná mohli i chvíli obstát.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+23 # John Maxwell 2017-01-12 17:58
Přesně , partyzanskou válku nezvladaj to uz jim ukázali i pasaci koz...
Ještě dodám , proto jejich strategie je plošný bombardování ...pač válčit neumí.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+20 # Historik 2017-01-12 18:06
Stejně by mě zajímalo, kolik je dnes v americké armádě Američanů. Tím myslím bílých heterosexuálníc h mužů.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+17 # nanopile 2017-01-12 18:28
Čo by tam robili?
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+15 # vojta 2017-01-12 20:25
Po zkušenostech z Afganistánu a Iráku už se nezaměstnaný kluci ze středozápadu do armády nehrnou. V roce 1990 bylo 42% amerických vojáků v poddůstojnickýc h hodnostech černoši, teď zmizeli neznámo kam ( na sociální dávky ). Permanentně se snižuje inteligenční úroveň mužstva, což překáží zavádění nových zbraňových systémů jednotlivce ( když pověsíte blbcovi na záda počítač, nedostanete vojáka budoucnosti, ale blbce se závažím ). Počet amerických vojáků v evropě se dramaticky snížil a není odkud je sem přesunout zpět. Ty kolony, co přes nás jezděj, jsou z posádky 2.leh.obrn. pluku z Hohenbergu - na dohled od Chebu, kde jsou už od 50.let.Počty a výzbroj jsou hluboko pod stavem a jejich vycvičenost taky. Průměrnej ruskej paragán umlátí baretem 20-30 američanů za hodinu.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+13 # r.m. 2017-01-12 21:34
On s nima totiž Bombama pěkně vyjebal. Poté, co si odsloužili smlouvu v Iráku a jeli domů, jim přikázali tam jet znovu. Kdo odmítl byl dezertér se všemi důsledky na výplatu a pojištění.
Podali černému demokratickému otci v Bílé chatrči prst a sežralo jim to ruku.
Dalším várkám už ani domů be novýho podpisu jet snad ani nedovolovali kromě volna na zotavenou mezi "smlouvama" Takhe probíhalo to slavný stahování US Army z iráku.
Mohli si svobodně vybrat. Buď riskovat nadále život nebo zdraví nebo doma s rodinou olizovat lepidlo na potravinových lístcích.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+5 # Gabriel 2017-01-13 09:43
citace-vojta-Ty kolony, co přes nás jezděj, jsou z posádky 2.leh.obrn. pluku z Hohenbergu - na dohled od Chebu, kde jsou už od 50.let.Počty a výzbroj jsou hluboko pod stavem a jejich vycvičenost taky. a tedko si vem skutečnost že je zastaví českej veterán ,kterej jim ukáže holou prdel :-) u mě borec,co borec-BOREC!
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+4 # Gabriel 2017-01-13 09:31
jen pokud jim neupadne motor.Maxwelli, i to plošné bombardování něco stojí,a dopravit bombardák s bombama na místo human. bombardování ,když si to druhá strana nepřeje,je nemožné!jistě,j sou taky neviditelné bombardáky,ale to si myslí jenom amíci,jen podělanej dědoušek SAM BUK je jinýho názoru,a to radikálního :-) Jako v jugošce,promint e že jsme vám ho sestřelili,my jsme nevědeli že je neviditelný.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+7 # r.m. 2017-01-12 21:06
Mahan se pokusil vytvořit kontakt. To je co prosím? Volali na ně a mávali čepicema?
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+4 # contumax 2017-01-12 21:57
Kdo že toto vypustil...???

A komu že patří Roetres...???
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+5 # Nevidím důvod 2017-01-12 22:16
Nevidím důvod úžinu po dohodě se sousedy bloknout. Kdo to nebude respektovat, potopit.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit


Anti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA
Top of Page

Nezávislé zpravodajství z celého světa aneb Co se jinde nedozvíte | Založeno 2011
Máte dotaz? Chcete inzerovat na AC24? Neváhejte nás kontaktovat formou emailu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Copyright © 2011–2016 AC24, s.r.o. | O projektu | Tiráž | Napsali o nás | Podpořte nás

Webový portál AC24.cz ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.