Webový portál AC24.cz ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.

AC24.cz

AC24.czZe světaJazyk a impérium: Můj jazyk, tvoje vězení

Sociální sítě

Reklama

https://www.AUTOdoc.CZ

Jazyk a impérium: Můj jazyk, tvoje vězení

Hranice mého jazyka znamenají hranice mého světa - Ludwig Wittgenstein

Kapitalismus žene lidi, aby si bezohledně konkurovali o tržní podíly, přírodní zdroje a lidský kapitál. Méně zjevné je to, že rovněž bojují i o terminologie. Tomu se říká lingualismus.

Filozofie, náboženství a věda jsou ideologické koncepty, které slouží potřebám dominantního Západu a v minulosti je šlo těžko byť jen zpochybnit. Avšak v tomto století by se to mohlo změnit.

V důsledku někdejšího dobytí světa Evropany většina podmaněných lidí přijala evropské slovníky. To má za následek, že převážná většina „mezinárodního studentstva“, teď k vysvětlení celého rozsahu lidských myšlenek už nemá k dispozici žádný jiný koncept kromě té filozofie, náboženství a vědy. A to je trochu nuda.

Redukce veškerých slovníků světa na několik původně evropských slov umožňuje naší elitě bezpracně pojmout např. „čínskou filozofii“, aniž by se použilo jediného původního čínského termínu.

Slovo „filozofie“ zahrnuje i všechny ty cizí, ač je hluboko zakořeněno v tradici Západu. Souběžně s tím může toto slovo postrádat i všechno cizí, když mluvíme výlučně o sobě. Tudíž kniha nadepsaná Historie filozofie může obsahovat kapitolu o Konfuciovi, ale také nemusí – v obou případech by o ní nešlo říct, že nesplnila svůj slib z titulku.

Kdybychom se zeptali Američana: Jaký je největší světový syndikát? Asi by odpověděl, že jsou to odbory, Cosa Nostra, Svobodní zednáři nebo možná i anarchisti. Ve skutečnosti to není ani jeden z nich – jsou to filozofové.

To, co v Řecku začalo jako Platónova škola filozofie, vyřadilo všechny svoje konkurenty, spiklo se s náboženstvím a nyní je to už nějaký typ systému nuceného členství pro všechny lidské společnosti na světě. Žádný velký myslitel z jakékoliv kultury nemohl uniknout naší nálepce „filozof“, i když jím nebyl; a žádný učenec neodejde z našich univerzit bez titulu PhD – doktor filozofie – i když s ní nemá nic společného.

Kdybychom si prošli skutečnou historii, tak ve východní Asii vůbec pojem „filozof“ neměli, dokud jej Niši Armani nepřeložil do japonské tecukaguša kolem roku 1871. Neexistuje žádný výskyt slova „filozofie“ (v moderní čínštině zhexue) u žádného z východoasijských klasiků. Naše knihy o „čínské filozofii“ jsou jasné padělky a naše „fakulty východní filozofie“ jsou dost drsné fikce.

Je to krásná věc, ta destrukce cizích slov. Uchopili jsme svýma rukama šengrén, což je seidžin v japonštině a seng-yin v korejštině, a předělali jsme to nebo, jak zní oficiální termín, jsme je přeložili jako „čínské filozofy“, „japonské filozofy“, „korejské filozofy“. A tak jsme metaforicky řečeno anihilovali čínský spirituální wenming a japonský bunmei, které si teď nanovo zase představujeme v naší módě, jako materialistické „civilizace“.

Zaměstnáváme tisíce učenců, z nichž všichni jsou „doktory filozofie“ a kteří zajišťují, aby naše „korekce“ lidských znalostí vypadaly jako originály. Veřejnost stejně nerozezná rozdíl mezi šengrénem a filozofem. Ve skutečnosti veřejnost ani nemůže z jejich učebnic vědět, co tím bylo opomenuto.

Naším snad největším vynálezem ovšem byla „věda“. Možná, že stejně obdivuhodné myšlenky existují i v rozsáhlém hájemství indických saster a súter, nebo možná ještě existují v nesčetných čínských tiao. Lidé se ovšem učí, že to, oč bychom měli všichni usilovat a co bychom měli zbožňovat, je věda, západní slovo a pojem.

Možná že i „globalizace“ je jen dalším brilantním eufemismem pro probíhající destrukci ne-západních myšlenek. Chceme „ekonomii“, nikoliv ting-ti. Chceme „globalizaci“, nikoliv tianren heyi. Ty ale nejsou to samé. Požadujeme „demokracii“ v Číně, ovšem to slovo v čínštině technicky vzato nemůže existovat.

Další je „náboženství“. Náboženstvím je křesťanství. My všichni žijeme v roce 2012 našeho pána Ježíše Krista. Důvod, proč nazýváme učení jako buddhismus či konfucianismus „náboženstvím“,je, že jednoduše chceme udělat své náboženství ze všeho, co měli, abychom to strávili a zaúřadovali tu cizí znalost do našich knížek o „světových náboženstvích“.

Je těžké si představit, že by prezident Spojených států řekl: „Alláhu, žehnej Americe!“ že? Nebo že by papež o Ježíši Kristovi a svatém Mikuláši mluvil jako o „Buddhovi“ a „Šengrénovi“. My ovšem celou dobu chceme, aby muslimové měli Boha a Konfucius byl světec.

Naším studentům se běžně říká, že po celé Asii jsou „světci“ a „filozofové“, ale zjevně v Evropě či Americe není jediný buddha, bódhisattva či šengrén. Zamyslete se. Jaká je v tom pravděpodobnost?

Kterýkoliv znalý lingvista, ví, že slovníky světových jazyků se přidávají, ale nepřesahují se. Překlad je vždy redukce: uzná se jedno slovo, ty ostatní … se opomenou.

I zde velice často spoléháme na tažení těmi našimi nejlepšími a nejosvícenějšími. V minulosti se dobyvatelům udílelo právo okupovat území. Dnes se jim udílí smlouvy s oxfordskými a cambridgeskými vydavateli o historii „něčeho“ – čehosi, co je teď popsáno v angličtině. Jaký větší dar lze udělit intelektuálovi než svěřit mu suverenitu nad definicí cizích myšlenek.

Překlad je určitou formou podfuku a jeho vyústění je vždy mocenské. Ta moc spočívá v tom, že to vezmete jiným. A opravdu, skutečná jména vždy poráží ta falešná jména; a právě proto si Číňané chtějí podržet svá pravá jména a Evropané dělají vše, co je v jejich silách, aby jim ta jména vzali. Zamyslete se nad západním zvykem překrucovat čínská příjmení, což hraničí až s nátlakem.

O co lepší je použít armádu potřebných učenců často žijících z mimostátních charit, kteří pak pomohou Evropě zaplnit své knihovny užitečnými podvrhy. Tady je kniha Náboženství v Číně; tamhle je kniha Vědecká revoluce v Číně; a ještě ta další Klasická čínská filozofie! Ti učenci konvertují historii, překrucují realitu, vyhýbají se správným názvům.

Cizí klíče pojmů jako daxue (my nazýváme „univerzita“), šengren (my říkáme „světec“) nebo ťunzi (my říkáme „gentleman“) mají mezi domorodci ortodoxní významy. Cizí myšlenky jako rutiao nebo fotiao jsou nechtěné myšlenky. „Ne-Evropané“ zjevně existují, ale co se týče jejich cizích pojmů ne-evropského původu, nabývá Evropa dojmu, že jsou neúplné a nevzdělané.

Obzvláštním případem je Německo, které vždy zbožňovalo moc a začalo s celou tou věcí Kulturwissenschaften (míněna je věda o kulturách). I přes neúnavné studium cizích kultur a jazyků, Němci s nimi zachází jedině jako s mrtvými objekty. Což má jako takový chmurný vedlejší účinek to, že Německo, s výjimkou pozdního amerického vlivu, jenž mu byl vnucen, vždy zůstávalo absolutně a totálně cizím nedotčeno.

A opravdu, tím největším evropským sinologem je vždy ten, co je sám nejméně Číňanem. Nebo setkali jste se snad s entomologem, který by byl motýlem?

Nic nesmí překážet naším významům vědy, náboženství a filozofie. Nikdy nesmíme dopustit, aby terminologické cizí klíče – všechny ty zbytečné stíny východních významů – ovlivnily naši veřejnou sféru a oslabily náš lingualismus. Nazýváme to svobodou. Á, zase další.

Dr. Thorsten Pattberg

Tento článek poprvé vyšel v Asia Times 24. května 2012. (Copyright 2012 Thorsten Pattberg.)

 

Překlad: Miroslav Pavlíček

Zdroj: globalresearch.ca

 

Loading...

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit


Anti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA

Komentáře   

0 # FUCK OFF 2012-05-29 13:51
Pěkný článek, inspirující zamyšlení.

Filosofové v moderním pojetí, sběratelé myšlenek, encyklopedické slovníky metafyzických piruet, jsou jako proslulí lékaři, kteří však nikdy nikoho nevyléčili, pouze mluví o tom jak kdo kdy léčil. Znají tisíce příběhů léčených, nevyléčených a vyléčených, sami však nejsou schopní ani obvázat říznutí do prstu.

Jsou to vytrvalí bushitelé do stohů prázdné slámy...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
0 # Jean Laroux 2012-05-29 15:25
Cituji Mgr. Ondřej Dvořák:
Pěkný článek, inspirující zamyšlení.

Filosofové v moderním pojetí, sběratelé myšlenek, encyklopedické slovníky metafyzických piruet, jsou jako proslulí lékaři, kteří však nikdy nikoho nevyléčili, pouze mluví o tom jak kdo kdy léčil. Znají tisíce příběhů léčených, nevyléčených a vyléčených, sami však nejsou schopní ani obvázat říznutí do prstu.

Jsou to vytrvalí bushitelé do stohů prázdné slámy...No buší do slámy. Všichni. Nevím jestli je prázdná nebo plná ale je. Je to jedna "sláma". Jen do ni každý buší z jiné strany a z každé z těch stran ta sláma vypadá trochu jinak. A tak se všichni dohadují o tom, jak ta sláma vlastně vypadá a na co sem ten stoh vlastně někdo postavil. A taky se dohadují o tom, kdo ten stoh vlastně postavil. Stoh získává na významu a každý kdo má pěstičky buší a buší co to dá. Stoh je smyslem naší existence. Je naším motorem. Je naším argumentem. Určuje naši cestu. Dává nám důvod, bychom ve jménu STOHU mohli ovládat ty ostatní a zejména ty s tím "chybným" pohledem na STOH.

Ale co když si nějaká ta "božská entita" ten stoh postavila do pole proto, aby si s tou slámou mohla po vykonání potřeby vytřít božskou (_)_) ? Napadlo to někoho ? :-)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
0 # FUCK OFF 2012-05-29 16:00
Volba je jasná, 1) začít kutat, mlátit, jak je ctěná libost - jste-li Tolkienovci, nebo tradicionalisté . 2) Wittgensteinovs ky mlčet, dle hesla Když Wittgenstein, tak pořádně.Tudíž, jelikož se o filosofii nedá mluvit, mlčet.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat

Top of Page

Podpořte nás

Podpořit nás můžete zasláním libovolné částky na český účet, nebo v kryptoměnách BTC, BCH, ETH a LTC, či přes PayPal.

Více informací zde

 

Převodem na účet

Podpořit nás můžete zasláním libovolné částky na český účet.

Více informací zde

V kryptoměnách

Podpořit nás můžete pomocí BTC, BCH, ETH a LTC.

Více informací zde

Přes PayPal

Copyright 2018 © AC24, s.r.o. | Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. | Nezávislé zpravodajství z celého světa aneb Co se jinde nedozvíte |
Máte dotaz? Chcete inzerovat na AC24? Neváhejte nás kontaktovat formou emailu: info@ac24.cz

Provozovatelem serveru AC24.cz je AC24 s.r.o., se sídlem Jaurisova 515/4, Michle, 140 00 Praha 4, IČ: 02988186, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 226266. | O projektu | Tiráž | Napsali o nás | Podpořte nás