AC24.cz

AC24.czZe světaNový prototyp větrné elektrárny

Sociální sítě

Reklama

Nový prototyp větrné elektrárny

Větrné elektrárny pomalu vycházejí z módy. Mají omezenou účinnost a vrtule na vysokých stožárech esteticky nevelebí zemi. Vývoj se proto ubírá jinými směry.

Američtí konstruktéři zhotovili speciální turbínu, která má "poletovat" ve výši stovek metrů, kde je i vzdušné proudění mnohem silnější než při zemi. Společnost Altaeros Energie začala první testování prototypu turbíny, která připomíná větrný mlýn zkřížený s vyhlídkovým balónem.

Airborne Wind Turbine (AWT) uskutečnila svůj první let v severoamerickém státě Maine, kde stoupala do výšky 107 metrů.

Než se během kontrolovaného přistávání vrátila na zem, úspěšně vyprodukovala energii. Ve vyšších nadmořských výškách by mohla být schopná vyprodukovat až dvojnásobek energie než současné větrné elektrárny.

"Po desetiletí museli větrné turbíny do vzduchu zvedat jeřáby, a to jen do výše, kde je vítr pomalý," říká Ben Glass, ředitel společnosti Altaeros Energie. "Je pro nás potěšením úspěšně demonstrovat, že moderní nehořlavé materiály dokáží vynést větrné turbíny výše k silnějším větrem. Jejich konstrukce je finančně konkurenceschopná a snadno se spouští do provozu přímo z přepravního kontejneru. "

Vzdušná větrná turbína AWT skládá z nehořlavé konstrukce naplněné héliem, což jí umožňuje stoupat i do výšek, kde jsou větry až pětkrát silnější než při zemském povrchu. Konstruktéři se inspirovali technologií aerostatů (zařízení lehčí než vzduch), které do vzduchu vynášejí satelity, radary či jiné technické zařízení. Tyto aerostaty jsou schopny překonat působení větrů se silou hurikánů a využívají bezpečnostní systémy, které zajišťují pomalý návrat na zem.

Prototyp větrné turbíny byl navržen tak, aby měl minimálně dopady na životní prostředí a způsoboval minimální hlučnost. Podle tvůrců vyžaduje minimální údržbu, minimální náklady na provoz a hlavně - žádné palivo.

Jak funguje: Turbínu bude ve vyšších výškách pohánět silnější vítr a elektrárna tak vyprodukuje více energie než současné řešení.

Kam s nimi? Takové elektrárny by se určitě museli stavět pouze v neobydlených oblastech.

Komentáře   

+4 # Jiří Kolda 2012-05-21 21:17
Můj nápad pro naši chalupu - starý asi sedm let...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+2 # FUCK OFF 2012-05-23 03:49
Kdyby to bylo z průhledné fólie, aby to nehyzdilo oblohu a ta fólie byla polepená siluetami dravců, tak by se tomu ptáci vyhnuli. A pokud by to mělo automatické zatahování pro případ silného větru, tak by to mohlo fungovat.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+2 # FUCK OFF 2012-05-23 03:55
Navíc by to muselo zajíždět do budovy, protože kdyby se do toho opřela vichřice, tak by se to převrátilo i s náklaďákem.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit


Anti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA
Top of Page

Nezávislé zpravodajství z celého světa aneb Co se jinde nedozvíte | Založeno 2011
Máte dotaz? Chcete inzerovat na AC24? Neváhejte nás kontaktovat formou emailu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Copyright © 2011–2016 AC24, s.r.o. | O projektu | Tiráž | Napsali o nás | Podpořte nás

Webový portál AC24.cz ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.