Mládežnická skupina pro lesbické, homosexuální, bisexuální a tran-sexuální děti (LGBT) oznámila kontroverzní plány na první školu pro homosexuální žáky v Manchesteru. Kampanisté za tímto projektem tvrdí, že pro homosexuální žactvo nabízí bezpečné útočiště, avšak kritikové tento plán odsuzují jako rozdělující. Po návštěvě v newyorské škole Harvey Milk, která funguje pro LGBT mládež, oznámila Amelia Lee z Mládeže LGBT Severozápadu plány na otevření školy, co se bude starat o LGBT mládež, která trpí homofobním šikanováním, a nabídne jim tak bezpečné útočiště, v němž se budou moci vzdělávat v chápavém prostředí.


„Učitelé ve školách mainstreamu mají problémy, když se potýkají s otázkami jako homofobní šikana a s odhalením homosexuality,“ říká Daily Mail, který o tom referoval. „Bohužel, školy jsou možná poslední baštou homofobie.“

„Došlo i k tragickým případům jako byl ten s 14-letou Elizabeth Lowe, která v parku v Manchasteru spáchala sebevraždu, protože se potýkala se zjištěním homosexuality a měla o tom obavy říci rodičům.

„Abychom bojovali s takovýmito problémy, jako tento, tak chceme pracovat se školami a žákovskými řešitelskými skupinami, které pomohou mladým lidem, kteří se potýkají se vzděláváním v mainstreamových školách.“

LBGT mládež Severozápadu, která je zčásti financovaná daňovými poplatníky, provedla průzkum, který zjistil, že mnozí učitelé žákům neposkytují podporu a jen jim říkají, aby šikanování „ignorovali“, tvrdí slečna Lee.

Tento nápad však narazil na tvrdou kritiku. Konzervativní poslanec a bývalý ministr školství Tim Loughton řekl: „Potřebujeme udělat více v boji proti homofobnímu šikanování a za vytvoření tolerantnější společnosti. Nechápu ale, jak by mohla segregace skupiny mladých lidí podle sexuální identifikace pomoci se zlepšením zapojení a porozumění.“

„Způsob, jímž se dosáhne větší integrace, pochopení a empatie nespočívá v segregaci členů jedné skupiny, a tak mi to připadá spíše jako krok zpět od dosahování tolerance.“

Ovšem opravdu i odpůrci víceletých gymnasií dlouho argumentovali, že tyto školy kategorizují děti příliš brzy, buď na akademiky, nebo ne-akademiky, i když ty děti se ve skutečnosti později mohou ještě rozvinout. To, co je perfektně rozumný koncept z hlediska schopností, zřejmě nenapadlo slečnu Lee a její kolegy z hlediska identity.

Zástupce šéfa UKIP a mluvčí pro vzdělání Paul Nuttall řekl: „Tento nápad nedosáhne ničeho kromě toho, že přiživí rozdělení. V době, kdy několik po sobě následujících vlád zavřelo skoro všechny speciální školy, tak proč najednou taková náhlá výjimka, leda by to bylo z důvodů politické korektnosti? Klíčem k pochopení je integrace a je naprosto bizarní přijímat kroky, které zdůrazní rozdíly a nepřidávají nic k hodnotě vzdělání dítěte.“

Tento nápad se u vlády setkal se smíšenou podporou. LGBT mládež Severozápadu už před tím obdržela grant 63 000 liber od ministerstva pro komunity a místní vlády, aby si koupila budovu ve středu Manchasteru, do níž se tato skupina umístí, a ta se teď jmenuje LGBT centrum Joyce Laylanda.

Část těchto peněz použili k financování studie proveditelnosti této školy, ač výlet do New York si slečna Lee financovala sama. Ministerstvo dalo na srozuměnou, že grant byl určen jen na pomoc při koupi budovy od manchesterské radnice, ne na zkoumání školy, jak řekl mluvčí: „Ministerstvo komunit a místních vlád tuto školu nefinancovalo. Tyto granty přes organizaci Podniků sociálního investování jsou spíše pro místní v oblastech, které chtějí provozovat budovy používané komunitami.“

Avšak mluvčí městské rady v Manchesteru řekl: „Podpořili jsme LGBT mládež Severozápadu v její snaze o financování, aby našla možnosti pro rozšíření svých premis a k rozvoji práce, kterou vykonávají.“

„Jedna z jejich rozvojových ambicí se točí kolem možnosti zajistit dodatečnou vzdělávací podporu, která by byla k dispozici LGBT mládeži. Zahájili jsme s nimi o tom úvodní diskuse, ale zatím si nejsme vědomi, že by existoval konkrétní plán na otevření takovéto LGBT školy v našem městě.“

Slečna Lee naznačila, že chce počkat až po všeobecných volbách, než předloží návrh na otevření školy zdarma, ač doufá, že první žáci do ní začnou chodit během tří let. „Poslední věcí, kterou bychom chtěli, je, aby mladí lidé natrvalo vypadli z mainstreamového vzdělávání, nebo aby se z toho stalo ghetto pro lesbické, homosexuální a bisexuální studenty.“

„Mělo by to být místem, kam by mohli studenti, kteří narazí na negativní dopady problémů jako šikanování, nějaký čas chodit do školy, dokud by se nezajistilo, že jsou na úrovni, kdy jsou schopni se s tím vyrovnat,“ řekla s dodatkem, že škola by byla otevřená i pro heterosexuální děti lépe přizpůsobené školnímu prostředí, nebo ty, které si svou sexualitou nejsou jisté.

Vysvětlila, že záměrem je, aby ji dvě třetiny z 60 žáků navštěvovaly na plný úvazek s tím, že zbytek by chodil jednou nebo dvakrát týdně. Děti by si rovněž mohly zapsat jak svůj první termín, tak i další, bylo by ale třeba ohlásit, mají-li problémy, aby mohly zůstat tak rok nebo déle.

Zdroj blízký ministryni školství Nicky Morgan řekl Mail: „Prostě neexistuje způsob, jak by mohla být schválena bezplatná škola specificky pro LGBT mládež. Žáci bez ohledu na jejich sexualitu by se měli vzdělávat v mainstreamových školách, které by měly být vybaveny tak, aby si poradily s šikanováním, k němuž by mohlo dojít.“

[quote align="center" color="#999999"]

  • Vážení a milí čtenáři, děkujeme, že podporujete činnost nezávislého magazínu Vědomí
  • [/quote]

    Zdroj: breitbart.com, reformy.cz